Online: Urlopy pracowników oświaty

08 listopada 2023 09:00-11:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Prawnik, prawem pracy zajmuje się od 16 lat, a prawem oświatowym od 12 lat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Studium Zbiorowego Prawa Pracy i Technik Negocjacyjnych na Uczelni Łazarskiego. Współautor renomowanego Komentarza do Karty Nauczyciela, który ukazał się (2 wydanie) w roku 2020 nakładem jednego z największych wydawnictw prawniczych w Polsce – C.H.Beck. Autor publikacji z zakresu prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prawa oświatowego, w tym mobbingu, dyskryminacji, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych prawnej ochrony osób wykonujących zawód nauczyciela. Koordynował obsługę największego sporu zbiorowego w sektorze edukacji w ostatnich latach. Ostatnio z sukcesem przeprowadził proces przekształceń związków zawodowych w posiadające osobowość prawną jednostki organizacyjne związku zawodowego. Od wielu lat prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z zakresu prawa oświatowego i prawa pracy, prowadził również zajęcia dla studentów studiów podyplomowych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II. Jest absolwentem Akademii Demokracji Socjalne prowadzonej przez Friedrich Ebert Stiftung. Obecnie jest pracownikiem ogólnopolskiego związku zawodowego działającego w sektorze edukacji.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest przekazanie uczestniczkom i uczestnikom praktycznej wiedzy, dotyczącej urlopów, z jakich mogą korzystać pracownicy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z rozróżnieniem na pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych. Podczas zajęć omówione zostaną wszystkie rodzaje urlopów i tryb ich udzielania, z uwzględnieniem zmian w przepisach Kodeksu pracy i Karty Nauczyciela, jakie zostały wprowadzone w roku 2023. W czasie szkolenia powiemy również o urlopie zaległym i zasadach oraz wymiarze jego udzielania w odniesieniu do nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami. Ważnym elementem będzie również kwestia urlopów szkoleniowych wraz z przedstawieniem zmian w przepisach Kodeksu pracy w tym zakresie które weszły w życie w kwietniu 2023 r.

ADRESACI:
-    Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych,
-    Osoby zajmujące się obsługą kadrową ww. jednostek systemu oświaty,
-    Przedstawicielki i przedstawiciele związków zawodowych.

1.    Wstęp. Omówienie celów szkolenia i poznanie oczekiwań uczestniczek i uczestników.
2.    Urlop wypoczynkowy i zasady jego udzielania
3.    Urlopy i zwolnienia okolicznościowe. Podstawy korzystania i tryb udzielania.
4.    Urlop bezpłatny
5.    Urlop szkoleniowy (z uwzględnieniem przepisów Kodeksu pracy znowelizowanych w kwietniu 2023 r. oraz przepisów o doskonaleniu zawodowym)
6.    Urlop zaległy – podstawy i zasady udzielania w przypadku nauczycieli i pracowników niepedagogicznych
7.    Przerwanie urlopu – podstawy i zasady