- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
PROWADZĄCY:
Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych. W 2001 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W wyniku prowadzonych badań naukowych na gruncie prawa oświatowego, a w szczególności zasad zatrudniania nauczycieli na podstawie Karty Nauczyciela, w 2018 r. uzyskał tytuł naukowy doktora nauk prawnych. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie pracy, obejmującym zarówno ogólne prawo pracy, jak i pragmatyki pracownicze oraz uregulowania dotyczące związków zawodowych. W zakresie zainteresowań leży również tematyka ubezpieczeń społecznych, w tym zwłaszcza dotycząca wcześniejszych emerytur i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Od ponad 15 lat specjalizuje się w prawie oświatowym w zakresie dotyczącym sfery stosunku pracy nauczycieli, jak i pracowników samorządowych. Współpracuje z różnymi firmami i instytucjami szkoleniowymi, prowadząc szkolenia z zakresu prawa pracy, w tym prawa oświatowego oraz ubezpieczeń społecznych. Jest autorem wielu publikacji o tematyce związanej z prawem pracy. Jego artykuły i opinie publikowane są w wielu specjalistycznych wydawnictwach.
CELE I KORZYŚCI:
Szkolenie ma na cele przybliżenie zagadnień związanych z ustalaniem i wypłacaniem wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w samorządowych szkołach i placówkach oświatowych, z omówieniem podstaw prawnych podejmowania decyzji płacowych i trybu przeprowadzania. Uczestnicy szkolenia na praktycznych przykładach poznają sposoby ustalania wynagrodzeń i poszczególnych ich składników. Omówione zostaną również przykłady problemów dotyczących ustalania wynagrodzenia za pracę z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego.
ADRESACI:
Szkolenie przeznaczone jest dla osób zajmujących się sprawami płacowymi w szkołach i placówkach oświatowych, dla dyrektorów szkół oraz pracowników jednostek samorządowych obsługujących szkoły i placówki oświatowe.
PROGRAM:
1. Zasady wynagradzania pracowników niepedagogicznych
2. Źródła prawa – przepisy płacowe obowiązujące w jednostkach oświatowych
3. Elementy wynagrodzenia wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących
- Wynagrodzenie zasadnicze (kategorie zaszeregowania) a minimalne wynagrodzenie za pracę
- Dodatek za wysługę lat (ustalanie stażu pracy)
- Nagroda jubileuszowa
- Odprawy (emerytalna, ekonomiczna)
4. Regulaminy wynagradzania pracowników niepedagogicznych
- Dodatki specjalne i funkcyjne
- Premie (uznaniowe, regulaminowe)
- Nagrody
5. Źródła prawa w zakresie wynagrodzeń nauczycieli
- przepisy powszechnie obowiązujące
- akty prawa miejscowego tworzone przez organy prowadzące
6. Składniki wynagrodzenia nauczyciela
- wynagrodzenie zasadnicze
- dodatek stażowy
- dodatek funkcyjny, w tym dodatek za wychowawstwo
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa
- nagrody
- świadczenie „na start” w świetle zmienionych przepisów
7. Inne świadczenia ze stosunku pracy
- nagroda jubileuszowa
- dodatkowe wynagrodzenie roczne
- odprawy
8. Zmiana wysokości wynagrodzenia
- ze względu na awans zawodowy
- z innych przyczyn
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online
