Online: Zakładowa działalność socjalna - przegląd regulaminu ZFŚS

23 maja 2024 09:00-13:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Radca prawny z praktyką w prawie pracy od 2003 r., doktor nauk prawnych. Pełnomocnik Zarządu Pracodawców Pomorza ds. Prawa Pracy. Specjalizacja w szczególności w zakresie współpracy z przedstawicielami pracowników, w tym związkami zawodowymi, kwestii związanych ze sporami sądowymi prawa pracy, przyczynami uzasadniającymi wypowiedzenie i rozwiązanie umowy, ZFŚS, Kas Zapomogowo-Pożyczkowych i dokumentów wewnątrzzakładowych. Adiunkt na wydziale Prawa i Administracji WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Autorka licznych artykułów, publikacji książkowych i wypowiedzi medialnych.

CELE SZKOLENIA:
Zakładowa działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Podstawą tej działalności jest sytuacja socjalna osoby uprawnionej, która korzysta z pomocy na zasadach wskazanych w Regulaminie ZFŚS.

1.    Omówienie podstawowych aktów prawnych dotyczących ZFŚS
2.    Obligatoryjne tworzenie Funduszu przez pracodawcę zatrudniającego według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty
3.    Obowiązki pracodawcy zatrudniającego według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty
4.    Dobrowolne tworzenie Funduszu
5.    Obowiązki pracodawcy sfery budżetowej w zakresie działalności socjalnej
6.    Podmioty uprawnione do korzystania z ZFŚS
-    pracownicy i ich rodziny
-    emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny
-    inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu
7.    Procedura uzgodnienia Regulaminu ZFŚS z przedstawicielami pracowników lub związkiem zawodowym
8.    Sposób wyboru przedstawiciela pracowników – pełna procedura
9.    Obowiązkowe i dobrowolne odpisy na Fundusz
10.    Najczęstsze błędy popełniane w przepisach Regulaminu ZFŚS
11.    Omówienie wzoru Regulaminu ZFŚS
12.    Ogłoszenie Regulaminu – kiedy i gdzie?
13.    Treść wniosku o świadczenie socjalne
14.    Sposób wyboru członków i rola Komisji Socjalnej w procedurze przyznawania świadczeń
15.    Ochrona danych osobowych osób korzystających ze świadczeń
-    Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych
-    Okres przetwarzania danych
-    Zadania administratora
-    Okresowy przegląd danych osobowych
16.    Administrowanie środkami ZFŚS
17.    Formy pomocy z ZFŚS
18.    Zapomoga z kryterium socjalnym czy bez tego kryterium?
19.    Pożyczka – czy potrzebna jest umowa pożyczki?
20.    Kryteria przyznawania ulg i świadczeń oraz ustalania wysokości dopłat
21.    Jak interpretować przepisy mówiące, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu?
22.    Niespłacalność pożyczek z Funduszu w świetle przepisów Kodeksu cywilnego
23.    Kontrowersje wokół wypłat na wczasy pod gruszą
24.    Wysokość świadczenia urlopowego
25.    Zasady udzielania pomocy osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych
26.    Emeryci i renciści – świadczenia takie same jak dla pracowników czy na innych zasadach?
27.    Problematyka oskładkowania i opodatkowania świadczeń z ZFŚS
28.    Kontrola ZUS w praktyce
29.    Ocena zgodności Regulaminu ZFŚS z obowiązującymi przepisami
30.    Na czym polega wspólna działalność socjalna pracodawców?
31.    Orzecznictwo, interpretacje podatkowe, problemy praktyczne