zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Online: Zamknięcie ksiąg rachunkowych i sprawozdawczość za 2020 r. w jednostkach sektora finansów publicznych

21 stycznia 2021 10:00-14:00

250 zł netto

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.


PROWADZĄCY:
Wieloletni członek Kolegium RIO, biegły powoływany przez NIK do kontroli jednostek sektora finansów publicznych, audytor jednostek sektora finansów publicznych (uprawnienia Min. Finansów Nr 57/2004: Dz. Urz. Min. Fin. Nr 19 z 2004 r. poz. 238), ekonomista, praktyk rachunkowości, od wielu lat wykładowca na wyższych uczelniach w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości jednostek sektora finansów publicznych, doświadczony wykładowca na kursach i szkoleniach z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości.


PROGRAM:
1. Zmiany w przepisach prawa skutkujące wprowadzeniem zmian w obowiązujących regulacjach wewnętrznych jednostki , jak też obligujących do przyjęcia nowych procedur wewnętrznych. Rekomendacje KSR w zakresie ujęcia w księgach rachunkowych i sprawozdawczości zdarzeń finansowych spowodowanych COVID-19.
2. Zmian w klasyfikacji budżetowej, które obwiązującą w 2020 roku i wchodzą w życie od 01 stycznia 2021 r.
3. Wykazywanie w ewidencji księgowej należności i zobowiązań krótko i długoterminowych, należności spornych, przedawnionych. Ewidencja księgowa należności i zobowiązań na przełomie roku: koszty i przychody w ujęciu memoriałowym, a kasowe wykonanie budżetu, zasada współmierności, zasada istotności.
4. Szczególne zdarzenia podlegające ewidencji na koniec roku, skutkujące rzetelnością ksiąg rachunkowych i wiarygodnością sporządzanych sprawozdań, między innymi podlegające na tworzeniu rezerw na prawdopodobne zobowiązania, rozliczaniu międzyokresowemu kosztów, zaliczaniu operacji do przychodów przyszłych okresów.
5. Dotacje budżetowe oraz płatności z budżetu środków europejskich.
6. Dokonanie rozliczeń na koniec roku budżetowego: rozliczenie udzielonych i otrzymanych dotacji, rozliczenie zaliczek udzielonych pracownikom, odsetki za zwłokę, rekompensata za koszty odzyskania należności, odpisy aktualizujące wartość należności, zaangażowanie wydatków, dodatkowe wynagrodzenie roczne, rozliczenie jednostki organizacyjnej z właściwym budżetem. Umorzenie i amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Rozliczenie, przekazanie zakończonych inwestycji - występujące problemy.
7. Rozliczenia samorządowych zakładów budżetowych na koniec roku kalendarzowego.
8. Ewidencja wydatków nie wygasających z końcem roku budżetowego.
9. Zasady finansowania i ewidencji księgowej nakładów inwestycyjnych, przeksięgowanie nakładów na efekty ekonomiczne, w tym znaczenie klasyfikacji rodzajowej środków trwałych. Ulepszenie środków trwałych a ich remont – konieczność stosowania właściwych pojęć. Różnice między nakładami w zakresie ulepszania środków trwałych a ich remontem w świetle orzeczeń sądów.
10. Zwrot dochodów i wydatków w danym roku i po zakończeniu roku, potrącenia, ewidencja potrąconych kar umownych z płatności dotyczących wykonawcom robót i usług oraz kosztów komorniczych.
11. Urealnienie ksiąg rachunkowych na podstawie wyników inwentaryzacji. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości w zakresie inwentaryzacji, w tym skutkujące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
12. Sprawozdania budżetowe – szczegółowe omówienie treści ekonomicznej poszczególnych pozycji sprawozdań budżetowych i z operacji finansowych (Rb-Z i Rb- N oraz Rb-UZ, Rb-UN). Najczęściej popełniane błędy.
13. Wykazywanie dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych w sprawozdaniu Rb-27ZZ w powiązaniu z ewidencją księgową i danymi wykazywanymi w sprawozdaniu Rb-27S (stosowanie właściwej klasyfikacji budżetowej).
14. Poprawianie stwierdzonych błędów w ewidencji księgowej i sprawozdawczości oraz możliwość dokonywania ich korekty przed zatwierdzeniem sprawozdań i po ich zatwierdzeniu.


 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha