Online: Zgłoszenia i zezwolenia na usuwanie drzew i krzewów.

02 listopada 2022 10:00-14:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

• etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, radca prawny,
• od 1995 r. obsługuje urzędy administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.),
• wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych, realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych. Prowadzi szkolenia zawodowe dla radców prawnych w ramach doskonalenia zawodowego, wykładowca z zakresu prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego w szkoleniu aplikantów radcowskich.

ADRESACI:

Szkolenie dla pracowników urzędów gmin, miast, starostw powiatowych, urzędów marszałkowskich, pracowników konserwatora przyrody

Szkolenie konsultacyjne na praktycznych przykładach.

1. System zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów w przepisach prawa – wyłączenia obowiązku.
2. Obowiązki gminy w zakresie ochrony zieleni w tym drzew na nieruchomościach komunalnych oraz mo-nitorowanie takiej ochrony na innych nieruchomościach – Zasady prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.
3. System zezwoleń zakres przedmiotowy i podmioty.
4. Zgłoszenia usunięcia drzew
• krąg podmiotów uprawnionych,
• składniki zgłoszenia,
• postępowanie dowodowe,
• milcząca zgoda - aspekty procesowe,
• sprzeciw - przesłanki i procedura,
5. Procedura wydawania zezwoleń dla służebności przesyłu - orzekanie o odszkodowaniu.
6. Status właściciela i posiadacza nieruchomości w postępowaniu w sprawie zezwoleń i kar za niewłaściwą pielęgnację zieleni. Wzajemna zależność. Doprecyzowanie pozycji użytkownika wieczystego. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe.
7 . Właściwe oznaczenie strony w postępowaniu o wydanie zezwolenia, zgłoszenia.
8. Starosta jako organ właściwy do wydania zezwolenia i nałożenia kary za zniszczenie drzew i krzewów rosnących na nieruchomościach gminnych.
9. Postępowanie wyjaśniające poprzedzające wydanie zezwolenia:
a) wniosek o wydanie zezwolenia – dokumenty i załączniki,
b) postępowanie wyjaśniające w tym w zakresie gatunków chronionych w obrębie zadrzewień,
c) oględziny i opinie biegłych, świadkowie ,
9. Zezwolenia na usunięcie drzew jako przedsięwzięcie oddziałujące negatywnie na obszary natura 2000 - PROCEDURA OCEN ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO – ART. 96 – 100 USTAWY Z DNIA 3.10.2008 R. O ODOSTĘPNIANIU INFORMACJI O ŚRODOWISKU I JEGO OCHRONIE, UDZIALE SPOŁECZEŃSTWA W OCHRO-NIE ŚRODOWISKA ORAZ O OCENACH ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO.
10 Drzewa w pasie drogowym – nowe zasady wydawania zezwoleń (uzgodnienia z RDOŚ).
11. Administracyjne kary pieniężne za zniszczenie zieleni a odpowiedzialność karna.
12. Okoliczności mające wpływ na wysokość kary. Stosowanie ulg. Stan wyższej konieczności. regulacje w KPA.
13. Typowe błędy merytoryczne i proceduralne popełniane przez organy administracji w procesie stoso-wania administracyjnych kar pieniężnych nakładanych za zniszczenie zieleni na tle orzecznictwa Samorzą-dowych Kolegiów Odwoławczych i sądów administracyjnych.