Prawidłowe ustalenie kwoty dotacji dla placówek wychowania przedszkolnego na rok 2022.

17 stycznia 2022 09:00-12:30

Szanowni Państwo

Zapraszam Państwa na szkolenie, którego celem jest staranne zaplanowanie procesu dotowania placówek wychowania przedszkolnego w nowym roku budżetowym. Wyjaśnię, dlaczego w styczniu należy ustalić podstawowe kwoty dotacji dla placówek wychowania przedszkolnego. Dokładnie omówię tryb ich ustalania i najczęściej popełniane błędy. Decyzje podjęte w styczniu są podstawą prawidłowo przebiegu procesu dotowania w danym roku, a także rozliczania kosztów wychowania przedszkolnego pomiędzy gminami.

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Informacje o prowadzącym:

• praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
  • autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
  • odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Adresaci szkolenia

Pracownicy JST prowadzący zadania oświatowe z zakresu dotowania wychowania przedszkolnego w jednostkach prowadzonych przez podmioty inne niż JST, dotowane placówki wychowania przedszkolnego, wszyscy zainteresowani.

Cele szkolenia:

Przygotowanie uczestników szkolenia do:
1) prawidłowego stosowania algorytmu podstawowej kwoty dotacji;
2) prawidłowego ustalenia kwot dotacji dla dotowanych placówek wychowania przedszkolnego;
3) profesjonalnego przygotowania procesu dotowania w roku 2022r.

Plan zajęć – 2 sesje po 1,5 godziny.

1. Roczny cykl procesu dotowania placówek wychowania przedszkolnego – zadania gminy do wykonania w styczniu.
2. Tryb ustalania podstawowej kwoty dotacji:

1) ustalenie wydatków bieżących na podstawie budżetu JST na rok 2022;
2) przykłady zawyżania i zaniżania podstawowej kwoty dotacji przez JST;
3) prawidłowe ustalenie kosztów CUW i kosztów wspólnych w przypadku oddziałów przedszkolnych – wzory formalnego przyjęcia zasady;
4) prawidłowe ustalenie statystycznej liczby uczniów na nowy rok budżetowy;
5) prawidłowe ustalenie wydatków do pomniejszenia w algorytmie PKD
- omówienie błędów zawyżania i zaniżania dotacji.

3. Tryb formalnego przyjęcia podstawowych kwot dotacji dla placówek wychowania przedszkolnego na rok 2022 i jej publikacji - wzór zarządzenia.
4. Tryb formalnego ustalenia rocznych kwot dotacji na ucznia w roku 2022 i części dotacji przekazywanej na ucznia od stycznia br.
5. Zasady przekazywania miesięcznych części dotacji – przypadki sporów pomiędzy dotowanym a dotującym.
6. Bieżąca kontrola danych w SIO w procesie przekazywania dotacji – tryb wzywania dotowanego do aktualizacji danych – wzory pism w sprawie.
7. Odpowiedzialność JST za czynności podejmowane w związku z ustaleniem kwot należnej dotacji i jej przekazaniem.
8. Tryb rozpatrywania roszczeń finansowych wynikających z procesu dotowania właściwe dla organu dotowanego i organu dotującego.

Metoda i forma prowadzenia zajęć:

Metoda asymilacji wiedzy i jej  zastosowania w praktyce. Kazuistyka najnowszego