Szkolenie on-line: KWALIFIKOWALNOŚĆ I ROZLICZANIE WYDATKÓW PROJEKTÓW DOFINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW UE W TRAKCIE PANDEMII COVID-19.

11 października 2021 10:00-13:30

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Prowadząca:
Doświadczony praktyk, ekspert, wykładowca licznych szkoleń dla jednostek sektora finansów publicznych, doradca jednostek samorządowych z zakresu rozliczania i ewidencjonowania projektów dofinansowanych ze środków UE. Wykładowca na szkoleniach służb cywilnych z zakresu podatku VAT, podatku PIT, ewidencjonowania i rozliczania projektów oraz ewidencji księgowej podatku VAT. W ramach szkoleń przeprowadziła ponad 5 tys. godzin szkoleniowych oraz przeszkoliła ponad 14 tys. osób.
Od 2010 właścicielka kancelarii rachunkowo-podatkowej.

Grupa docelowa:
Negatywne skutki pandemii COVID-19 dotknęły nie tylko bieżącego finansowania działalności samorządów ale również beneficjentów funduszy europejskich. Problemy i ograniczenia w realizacji projektów dotyczą w szczególności terminowej realizacji i zakończenia projektu.
Szkolenie skierowane jest do osób zajmujących się rozliczaniem projektu UE pod względem merytorycznym, finansowym i księgowym. Zapraszamy kierowników projektów, osoby nadzorujące, osoby z działów finansowo-księgowych oraz inne zainteresowanych osoby.

Cel kształcenia:
Celem kształcenia jest przygotowanie uczestników do prawidłowego rozliczenia finansowego projektu dofinansowanych z UE z uwzględnieniem wprowadzonych zmian oraz uproszczeń w związku z trwaniem pandemii.

Korzyści:
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy powinni potrafić w praktyce stosować prawo i wytyczne z zakresu rozliczania projektów m.in. sporządzenia dokumentacji przed oraz w trakcie realizacji projektu, kwalifikowania wydatków oraz zasad finansowania projektu w trudnym czasie.

Program
1. Odstępstwa od przyjętych reguł realizacji projektów UE poprzedzone wnikliwa analizą w związku z siłą wyższą jaką jest pandemia.
2. Specustawa funduszowa, która zapewnić ma płynną realizację i rozliczanie projektów w tym:
a) Ochrona beneficjentów przed negatywnymi konsekwencjami uchybień spowodowanych pandemią.
b) Dłuższe terminy na realizacje projektów na wniosek beneficjenta.
c) Bardzie elastyczne postępowania administracyjne dotyczące zwrotu środków.
d) Inne ważne zmiany dla beneficjentów.
3. Informowanie Instytucji Zarządzających o problemach związanych z realizacją projektu.
4. Jakie koszty można kwalifikować i rozliczać na bieżąco pomimo niezrealizowania założeń projektu.
5. Uproszczone zasady wyboru wykonawców w związku z pandemią
a) Wydatki ponoszone zgodnie zasadą uczciwej konkurencji
b) Uproszczenia i warunki realizacji zamówień publicznych
6. Prawidłowe dokumentowanie wydatków w tym opisywanie dokumentów finansowo-księgowych.
a) Faktury, faktury walutowe
b) Roboty budowlane
c) Personel projektu
d) Promocja projektu
e) Koszty pośrednie/ogólne
f) Wkład niepieniężny
7. Ewidencja księgowa projektów, wydatki kwalifikowalne min:
a) Roboty budowlane, budowlano-montażowe
b) Zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
c) Działania informacyjno-promocyjne
d) Koszty związane z zaangażowaniem personelu
e) Koszty pośrednie/ogólne
f) Wkład niepieniężny
g) Inne
8. Podatek od towarów i usług oraz inne podatki i opłaty.
9. Pozostałe bieżące informacje