ZFŚS w 2025 r. po zmianach - najnowsze orzecznictwo oraz wyjaśnienia MF

29 października 2024 09:00-12:00

Informacje organizacyjne:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:

Doradca Podatkowy, Prawnik, Absolwentka i stypendystka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Posiada 12-letnie doświadczenie w zakresie podatków, które zdobyła pracując w kancelarii prawno - podatkowej oraz międzynarodowej firmie konsultingowej. Obecnie właścicielka Kancelarii Podatkowej TAX & BUSINESS. Specjalistka w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w tym rozliczeń transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi - Transfer Pricing oraz podatku u źródła, a także podatku od towarów i usług. Współautorka książek: "Dokumentacja VAT", "Komentarz do podatku dochodowego od osób prawnych" – wydanie: 2008 i 2010 oraz autorka licznych publikacji prasowych, w tym w Gazecie Prawnej oraz Przeglądzie Podatkowym.

Korzyści i cele szkolenia

• Kompleksowe przedstawienie zagadnień związanych z funkcjonowaniem i rozliczaniem ZFŚS po zmianach przepisów
• Omówienie aktualnych przepisów prawnych i ich zmian
• Uzyskanie informacji na temat praktycznych aspektów funkcjonowania i rozliczania ZFŚS
• Przedstawienie szczegółowych uregulowań dla poszczególnych świadczeń

Profil uczestnika:
• członków Komisji Socjalnych ZFŚS
• Pracowników działów księgowości,
• Pracowników rozliczających ZFŚS
• Osób z ramienia Pracodawcy

1. Zmiany w zakresie ZFSS od 2025 r.:
• Wysokość odpisu obowiązująca w 2025 r. – ZMIANA KWOT od 01/01/2025
• Zasady dokonywania korekt odpisów;
• Zasady wyliczenia odpisu za 2025 r.
• Kwota wolna od podatku – 2.000,00 zł. czy 1.000 zł.?
2. Funkcjonowanie emerytów w ramach ZFSS po wyjaśnieniach i wyrokach z 2024 r.:
• Czy zawsze należy objąć ZFŚS emeryta i rencistę?
• Uchwała SN z 21/02/2024 dotycząca rozliczania emerytów – skutki praktyczne uznania, że emeryt jest objęty odpisem w zakładzie pracy tam gdzie przeszedł na emeryturę
• Podstawa wyliczenia odpisu dla emerytowanych nauczycieli – zmiana zasad;
• Zasady dokonywania odpisów od pracujących emerytów – czy należy zrobić odpis dwa razy czy tylko raz?
• Co ze świadczeniem w takim przypadku dla takiej osoby – czy też należy się dwa razy?
• Czy dla emeryta jest świadczenie typu „wczasy pod gruszą”?
• Przykładowe zapisy Regulaminów dotyczących emerytów.
3. Aktualne problemy dotyczące ZFŚS:
• Kto jest osobą uprawnioną w rozumieniu ustawy?
• Czy po śmierci pracownika, emeryta osobie uprawnionej przysługuje świadczenie?
• Czy wczasy pod gruszą przysługują po czy przed wykorzystaniem urlopu?
• Czy można wypłacić świadczenie urlopowe w przypadku urlopu macierzyńskiego, chorobowego?
• Czy paczka dla dziecka czy dla pracownika na dziecko?
• Świadczenia w naturze a świadczenia pieniężne, bony i talony – różnice w rozliczeniach;
• Zapomogowa losowa a zapomoga z tytułu trudnej sytuacji materialnej;
• Realne zróżnicowanie świadczeń – co oznacza w praktyce?
• Rola związków zawodowych w ZFSS;
• Rola Komisji socjalnej: Czy musi być zawsze? Czy muszą być w niej przedstawiciele związków zawodowych?
• Zajęcia komornicze świadczeń z ZFŚS;
• Znaczenie wyroku TK z 2014 r. dla wypłat świadczeń z ZFŚS;
• Osoby korzystające z NOWYCH ulg: emeryci niepobierający emerytury, dzieci 4+, powracający z zagranicy a świadczenia z ZFŚS;
• Problemy praktyczne rozliczania zwolnień – zbieg zwolnień z podatku,
• Oświadczenie na potrzeby zwolnień z podatku PIT.
4. Oświadczenie o sytuacji materialnej, rodzinnej w 2025 r.:
• Pojęcie dochodów opodatkowanych i dochodów zwolnionych – wpływ na weryfikowanie kryterium;
• Oświadczenie raz w roku a oświadczenie przy każdym wniosku
• Kwota 800+czy jest brana pod uwagę?
• Kryterium dochodowe a praca w kilku podmiotach;
• Osoby brane pod uwagę w przypadku oświadczenia: czy też partner/partnerka? Co z pełnoletnimi dziećmi oraz dziećmi drugiego z małżonków?
• Sposoby weryfikacji prawidłowości wykazanych danych.
5. Przykładowe zapisy regulamin ZFŚS:
• Osoby uprawnione do złożenia wniosku o świadczenie a osoby uprawnione;
• Rozróżnienie w Regulaminie świadczeń dla pracowników i dla emerytów;
• Najczęściej występujące świadczenia i ich uregulowanie;
• Regulamin a ustawa;
• Zmiany Regulaminu - w uzgodnieniu ze ZZ czy bez? Czy można zmienić Regulamin w trakcie roku?
6. Dyskusja z uczestnikami.