Kwalifikowalność podatku VAT w projektach unijnych - szkolenie on-line

14 sierpnia 2024 09:00-15:00

Informacje organizacyjne
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Wykładowca: Specjalista z zakresu analizy finansowej, planowania, controllingu finansowego, sprawozdawczości budżetowej, budżetów zadaniowych, aplikacji i rozliczania środków współfinansowanych z Unii Europejskiej. Z wykształcenia ekonomista i finansista. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz Wydziału Finansów i Informatyki na Uniwersytecie w Białymstoku. Przebył liczne kursy doszkalające, a zdobytą wiedzę i umiejętności przekazuje Uczestnikom swoich szkoleń. Doświadczenie zawodowe zdobył w bankach oraz urzędach gminnych. Aktualnie pracuje jako Główny Specjalista w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, nieustannie zwiększając swoje doświadczenie i umiejętności. Doświadczenie trenerskie zdobył szkoląc właścicieli firm i przedsiębiorstw, studentów, właścicieli i kadrę zarządzającą. Szkolił pracowników jednostek samorządowych, pracowników służb cywilnych oraz kadry menedżerskie różnego szczebla, a także osoby przystępujące do projektów w ramach zakładana własnej działalności gospodarczej.

Szkolenie skierowane jest do decydentów (osób zarządzających – Instytucje Zarządzające, Pośredniczące), (Beneficjentów) - pracowników jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) i podmiotów realizujących misję publiczną, a także podmiotów z sektora prywatnego realizujących projekty z funduszy UE na lata 2014-2020.

Program szkolenia:
1.Ramy prawne dotyczące kwalifikowalności VAT w projektach UE.
2.Zasady kwalifikowalności podatku od towarów i usług.
3.Zakres opodatkowania:
• Działalność objęta (czynności opodatkowane, czynności zwolnione) i nie objęta ustawą o VAT.
4. Zasady dokonywania odliczeń w podatku VAT:
• Przypadki odliczenia pełnego,
• Odliczenie przy zastosowaniu proporcji sprzedaży,
• Odliczenie przy zastosowaniu sposobu określenia proporcji,
• Jak określić wartość odliczenia i wysokość kwalifikowalnego VAT,
• Przesłanki umożliwiające odzyskanie podatku VAT,
• Wyłączenia z prawa do odliczenia zawarte w ustawie o VAT,
• Odliczenie VAT od wydatków majątkowych w przypadku projektów współfinansowanych ze środków unijnych,
• Projekty częściowo generujące przychód lub częściowo wykorzystywane do czynności zwolnionych, lub częściowo wykorzystywane do działalności statutowej,
• Projekty niegenerujące przychodu a prawo do odliczenia.
5. Weryfikacja formalna i merytoryczna wniosku o dofinansowanie: status podatkowy, brak możliwości korzystania z prawa do odliczenia podatku VAT, analiza projektu pod kątem możliwości wystąpienia czynności opodatkowanych i podmiotów uczestniczących w projekcie, przykłady projektów waspekcie oceny kwalifikowalności VAT.
6. Monitorowanie statusu podatkowego Wnioskodawcy w trakcie realizacji projektu.
7. Kontrola projektu na miejscu:
ewidencja księgowa (VAT należny i naliczony, rozrachunki z urzędem skarbowym),
ewidencja podatkowa (rejestry zakupu i sprzedaży VAT), deklaracje VAT