Nowa perspektywa unijna 2021-2027 a Krajowy Plan Odbudowy

29 maja 2024 09:00-15:00

Forma szkolenia:

- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie

Szkolenie poprowadzi Radosław Gierałtowski
Specjalista z zakresu analizy finansowej, planowania, controllingu finansowego, sprawozdawczości budżetowej, budżetów zadaniowych, aplikacji i rozliczania środków współfinansowanych z Unii Europejskiej. Z wykształcenia ekonomista i finansista. Absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz Wydziału Finansów i Informatyki na Uniwersytecie w Białymstoku. Przebył liczne kursy doszkalające, a zdobytą wiedzę i umiejętności przekazuje Uczestnikom swoich szkoleń. Doświadczenie zawodowe zdobył w bankach oraz urzędach gminnych. Aktualnie pracuje jako Główny Specjalista w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, nieustannie zwiększając swoje doświadczenie i umiejętności. Doświadczenie trenerskie zdobył szkoląc właścicieli firm i przedsiębiorstw, studentów, właścicieli i kadrę zarządzającą. Szkolił pracowników jednostek samorządowych, pracowników służb cywilnych oraz kadry menedżerskie różnego szczebla, a także osoby przystępujące do projektów w ramach zakładana własnej działalności gospodarczej.
Szkolenie skierowane jest do decydentów (osób zarządzających – Instytucje Zarządzające, Pośredniczące), (Beneficjentów) - pracowników jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) i podmiotów realizujących misję publiczną, a także podmiotów –z sektora prywatnego realizujących projekty z funduszy UE na lata 2014-2020.

Program szkolenia:

1. Nowy okres programowania na lata 2021-2027
• polskie i unijne akty prawne otwierające możliwości finansowania projektów,
• nowy podział środków europejskich,
• nowe cele polityki,
• nowe mechanizmy finansowania projektów i przedsięwzięć – istotne różnice pomiędzy Funduszami Europejskimi 2021-2027 a Krajowym Planem Odbudowy,
• szanse i ryzyka nowego okresu programowania.
2. System instytucjonalny w Funduszach Europejskich 2021-2027 i Krajowym Planie Odbudowy – podobieństwa i różnice.
3. Zasady wybory projektów i przedsięwzięć do dofinansowania w Funduszach Europejskich 2021-2027 a Krajowym Planie Odbudowy.
4. Nowe zasady finansowania projektów i przedsięwzięć
• różne poziomy dofinansowania w zależności od źródła finansowania, regionu oraz Beneficjenta,
• ile wkładu własnego trzeba zabezpieczyć w Funduszach Europejskich 2021-2027 a ile Krajowym Planem Odbudowy – case study,
• nowy podział na regiony słabiej i lepiej rozwinięte,
• mechanizmy finansowania projektów i przedsięwzięć – zaliczka, refundacja, instrumenty finansowe, wsparcie warunkowe.
5. Realizacja potrzeb rozwojowych poprzez Fundusze Europejskie 2021-2027 w ramach programów krajowych i regionalnych oraz Krajowy Plan Odbudowy (zakres potrzeb rozwojowych każdorazowo dobierany będzie z poniższego katalogu do potrzeb zgłaszanych przez uczestników na początku szkolenia)
• wsparcie dla nauki i przemysłu,
• wsparcie inwestycyjne dla przedsiębiorstw,
• cyfryzacja – szerokopasmowy Internet, e-usługi, digitalizacja, cyfryzacja procesów back-office, cyberbezpieczeństwo,
• poprawa efektywności energetycznej i inwestycje w OZE,
• wsparcie dla miast - zmiany klimatu, zielona i niebieska infrastruktura, niskoemisyjny transport i mobilność miejska,
• wsparcie gospodarki odpadami i gospodarki wodno-ściekowej,
• inwestycje w ochronę przyrody i turystykę,
• wsparcie sektora kultury,
• wsparcie sektora ochrony zdrowia,
• wsparcie rozwoju bezpiecznego i nowoczesnego transportu,
• wsparcie opieki nad dziećmi (żłobki i przedszkola),
• inwestycje w edukację dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych,
• wsparcie szkolnictwa wyższego,
• równość i niedyskryminacja.
6. Układ programów ze szczególnym uwzględnieniem FENIKS (w tym wsparcia ochrony dziedzictwa
narodowego i kultury)
7. Pomoc techniczna dla IP
8. Nowe zasady kwalifikowalności wydatków w Funduszach Europejskich 2021-2027 a Krajowym Planie Odbudowy
• matryca kwalifikowalności,
• VAT – nadchodzi rewolucja?
• zakupy środków trwałych,
• trwałość projektów i przedsięwzięć,
• wybór wykonawców – nowe podejście,
• wynagrodzenia personelu merytorycznego, zarządzającego projektem, w tym pomocy technicznej,
• uproszczone formy rozliczania wydatków – nowe zasady, nowe możliwości,
• systemy informatyczne wspierające realizację projektów i przedsięwzięć.
9. Kontrola prawidłowości realizacji projektów i przedsięwzięć w latach 2022-2029.