Online: Czas pracy w administracji publicznej – w tym zmiany z 2024 roku

23 maja 2024 09:00-14:00

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia prawnicze a bronił pracy magisterskiej w katedrze Prawa Pracy. Dodatkowo ukończył podyplomowe studia podatkowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Od lat związany z tematyką prawa pracy i BHP, do których podchodzi z pasją. W życiu zawodowym na co dzień zajmuje się weryfikacja przestrzegania przepisów dotyczących prawnej ochrony pracy, w tym BHP oraz legalności zatrudnienia w różnego rodzaju zakładach pracy. Uczestnik wielu szkoleń m.in. w zakresie transportu międzynarodowego w szczególności czasu pracy kierowców międzynarodowych powyżej 3,5T. Dodatkowo jest twórcą tematycznych projektów w Social Media pod nazwą "W świetle prawa pracy i BHP" oraz społeczności w grupie "Pracownicy i Pracodawcy w światle prawa pracy i BHP". Od roku 2018 cyklicznie realizuje projekty szkoleniowe oraz publicystyczne.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest omówienie aktualnie obowiązujących norm czasu pracy oraz zmian przepisów prawa pracy, w szczególności w zakresie czasu pracy i rozliczania godzin nadliczbowych, które weszły w życie we wrześniu 2023 roku oraz w styczniu 2024 roku a dotyczą grupy pracowników wymienionych w ustawie o służbie cywilnej.

ADRESACI:
Szkolenie adresowane jest w szczególności do osób zajmujących wyższe stanowiska w szeroko pojętej Administracji Publicznej (zarówno pracowników urzędów państwowych jak i samorządów), w tym dyrektorów generalnych oraz kierujących poszczególnymi urzędami oraz pracownikami ds. kadr i płac w ww. jednostkach.

I. DEFINICJA CZASU PRACY A ADMINISTACJI PUBLICZNEJ:
- pojęcie czasu pracy (normy czasu pracy, wymiar czasu pracy, okres rozliczeniowy,
- odpoczynek dobowy, odpoczynek tygodniowy)
- definicja doby i tygodnia w rozumieniu przepisów dotyczących prawa pracy

II. PLANOWANIE CZASU PRACY W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ:
- zasady ustalania wymiaru czasu pracy,
- wymiar czasu pracy a normy czasu pracy,
- prawidłowe wyznaczanie dni wolnych od pracy (święto, niedziela);
- rozkład czasu pracy (harmonogramy czasu pracy) – omówienie podstawowych rozkładów i zasad tworzenia harmonogramów dla pracowników urzędów i samorządów
- możliwość wprowadzenia ruchomego czasu pracy o konsekwencje dla planowania czasu pracy

III. OKRESY ODPOCZYNKU

IV. PRACA W NIEDZIELE I ŚWIĘTA

V. PRACA W PORZE NOCNEJ

VI. ROZLICZANIE CZASU PRACY
- praca w godzinach nadliczbowych a kwestia zatrudnienia poza normalnymi godzinami pracy
- rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych
- udzielanie czasu wolnego w celu załatwienia spraw osobistych albo odpracowania spóźnienia – wyjścia prywatne
- godziny nadliczbowe u kadry zarządzającej
- czas pracy asystenta sędziego
- praca zdalna a czas pracy
- specyfika uwarunkowań czasu pracy urzędników państwowych.

VIII. PODRÓŻ SŁUŻBOWA PRACOWNIKA W KONTEKŚCIE ROZLICZANIA CZASU PRACY.

IX. NAJWAŻNIEJSZE STANOWISKA PIP ORAZ ORZECZENIA SN Z ZAKRESU CZASU PRACY

X. ZMIANY W CZASIE PRACY W USC
- Nowe okresy rozliczeniowe czasu pracy – wydłużenie do 4 miesięcy; zmiana
z tygodni na miesiące.
- Nowe systemy czasu pracy – zadaniowy, skróconego tygodnia pracy, weekendowy.
- Przesłanki wydłużenia dobowej normy czasu pracy powyżej 8 godzin
- Czy jest możliwość wprowadzenia elastycznej organizacji czasu pracy oraz indywidualnego rozkładu czasu pracy?
- Omówienie zarządzenia nr 525 prezesa rady ministrów z dnia 26 października 2023 r. W sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów.

XI. ZMIANY SPOSOBU ROZLICZANIA GODZIN NADLICZBOWYCH
- Komu i w jakich przypadkach przysługuje czas wolny za pracę w godzinach nadliczbowych, a kiedy dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych.
- Komu i w jakich przypadkach przysługuje możliwość wypłacenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
- Czy pracownik ma prawo wyboru w zakresie sposobu rozliczenia godzin nadliczbowych
- Kiedy pracownik może złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
- Wniosek pracownika o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe –adresat, forma i termin
- Konsekwencje niezłożenia wniosku w terminie.
- Czy wniosek o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe jest wiążący?
- Termin na ustosunkowanie się do wniosku pracownika o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

XII. ODRĘBNE ZASADY OBLICZANIA WYNAGRODZENIA ZA GODZINY NADLICZBOWE
- Omówienie sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.