Online: Kara porządkowa - praktyka i kontrola sądowa

20 czerwca 2022 09:00-13:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Radca prawny z praktyką w prawie pracy od 2003 r., doktor nauk prawnych. Pełnomocnik Zarządu Pracodawców Pomorza ds. Prawa Pracy. Specjalizacja w szczególności w zakresie współpracy z przedstawicielami pracowników, w tym związkami zawodowymi, kwestii związanych ze sporami sądowymi prawa pracy, przyczynami uzasadniającymi wypowiedzenie i rozwiązanie umowy, ZFŚS, Kas Zapomogowo-Pożyczkowych i dokumentów wewnątrzzakładowych. Adiunkt na wydziale Prawa i Administracji WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni. Autorka licznych artykułów, publikacji książkowych i wypowiedzi medialnych.

CELE I ADRESACI:
Przepis art. 108 Kodeksu Pracy wymienia przyczyny, których zaistnienie uzasadnia zastosowanie jednej z kar porządkowych. Naruszenie obowiązków ogólnie ujęte w Kodeksie Pracy w praktyce stwarza problemy ze stosowaniem przepisów w praktyce i często stanowi podstawę odwołania pracownika do sądu. Szkolenie ma na celu omówienie przepisów oraz prawidłowego sposobu nakładania kar porządkowych w taki sposób, aby w ewentualnym procesie sądowym nie było wątpliwości co do zasadności nałożenia kary. Omówione zostaną praktyczne aspekty nakładania kar porządkowych, wątpliwości w zakresie stosowania notatek służbowych na pracowników za drobniejsze przewinienia oraz orzecznictwo.

1. Rodzaje kar porządkowy
- kara upomnienia
- kara nagany
- kara pieniężna
2. Legalność stosowania notatek służbowych na pracownika zamiast kary porządkowej (przegląd orzecznictwa)
3. Tryb nakładania kary porządkowej
4. Zatarcie kary
5. Nieprzestrzeganie przepisów bhp jako podstawa do nałożenia kary porządkowej
6. Nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy (co oznacza organizacja i porządek w procesie pracy)
7. Nieprzestrzeganie przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy
8. Nieprzestrzeganie przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy
9. Problematyka rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia na podstawie tego samego zdarzenia, za które została nałożona na pracownika kara porządkowa
10. Niewykonanie przez pracownika polecenia służbowego "dotyczącego pracy" jako naruszenie "ustalonego porządku i dyscypliny pracy, regulaminu pracy" (problem nakazania stawienia się u dyrektora w celu wzięcia udziału w spotkaniu, które wykracza poza ramy polecenia "dotyczącego pracy")
11. Terminy, których nie można przekraczać, jeśli pracodawca chce nałożyć karę
12. Ustalenie osoby winnej i szkody
13. Niewielki stopień winy – kara upomnienia czy nagany
14. Wysłuchanie pracownika jako element konieczny przed nałożeniem kary porządkowej
15. Forma i treść zawiadomienia o zastosowaniu kary – uwagi praktyczne, wzory
16. Sprzeciw pracownika od nałożonej kary – czy zawiadomienie o odrzuceniu sprzeciwu od zastosowania kary porządkowej musi zawierać pouczenia o przysługującym pracownikowi prawie wystąpienia do sądu pracy o uchylenie zastosowanej kary porządkowej
17. Rola związków zawodowych w procedurze nakładania kary porządkowej
18. Wniosek o uchylenie kary
19. Rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy jako elementy kontroli sądowej
20. Termin wystąpienia do sądu pracy o uchylenie kary porządkowej
21. Skutki zatarcie kary
22. Przegląd orzecznictwa
23. Omówienie praktycznych wzorów stosowanych w przypadku nakładania kar porządkowych.