Online: Likwidacja, przekształcenie i inne zmiany w sieci szkół i przedszkoli

07 grudnia 2022 09:00-12:30

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

PROWADZĄCA:
-    praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
-    autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
-    odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

CELE SZKOLENIA:

1. Wyposażenie uczestników szkolenia w wiedzę o zasadach dokonywania zmian
w organizacji lokalnych systemów oświaty.
2. Wyposażenie uczestników szkolenia w umiejętności przygotowania dokumentacji planowanych zmian i ich procedowania.

ADRESACI:

Pracownicy samorządowi odpowiedzialni za organizację lokalnych systemów oświaty.

Szanowni Państwo,
    Grudzień i styczeń to najlepszy czas na porządkowanie sieci szkół i przedszkoli. Likwidacja, przekształcenie i wiele innych decyzji o organizacji lokalnego systemu oświaty powinny być przeprowadzone przed rekrutacją i opracowaniem arkuszy organizacyjnych na kolejny rok szkolny. Zapraszam na szkolenie, które przygotuje uczestników do sprawnego przeprowadzenia planowanych zmian. Podzielę się własnymi wzorami druków.

2 sesje po 1,5 godziny

1. Uchwały o sieci szkół i przedszkoli informacją publiczną o organizacji lokalnego systemu oświaty. Charakter uchwały o sieci, tryb jej przyjęcia i aktualizacji.
• Zakres uchwały o sieci szkół podstawowych – wzór.
• Zakres uchwały o sieci szkół ponadpodstawowych – wzór.
• Zakres uchwały o sieci przedszkoli - wzór
• Wyjaśnię - czy można wstrzymać rekrutację do szkoły, przedszkola, oddziału przed-szkolnego, które są wymienione w uchwale o sieci?

2. Likwidacja, przekształcenie i inne zmiany organizacyjne szkół i przedszkoli.
• Tryb likwidacji jednostki oświatowej – wzory dokumentacji.
• Przypadki zmian w funkcjonowaniu szkoły do których stosuje się przepisy o likwidacji.
• Przypadki zmian w funkcjonowaniu szkoły do których nie stosuje się przepisów
o likwidacji.

3. Zespół szkół jako forma zarządzania szkołą/przedszkolem. Podstawy prawne łączenia szkół w zespół, zmian w organizacji zespołu i jego rozwiązanie – wzory dokumentacji.

4. Znaczenie aktu założycielskiego szkoły/przedszkola w dokumentacji lokalnego systemu oświaty. Tryb postępowania w przypadku zmiany danych zawartych w akcie założycielskim.
• Składniki aktu założycielskiego.
• Składniki nazwy szkoły obowiązkowe i fakultatywne.

5. Podsumowanie. Tryb działania w przypadku planowania zmian w organizacji lokalnego sys-temu oświaty:
• etap przygotowania koncepcji zmian;
• etap legislacyjny;
• etap wdrożenia zmian.

Metoda i forma prowadzenia zajęć:
Seminarium z elementami wykładu.
Kazuistyka problemów rozstrzyganych przez nadzór i sądy.