zaproponuj szkolenia

Online: Naliczenie dotacji dla przedszkoli - potrzeby oświatowe na uczniów niepełnosprawnych i podstawowa kwota dotacji

14 marca 2025 09:00-14:00

399 zł netto

Terminy szkolenia: 14 marca, 4 kwietnia 2025 r. 09:00-14:00


-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.


CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy niezbędnej do obliczenia stawek dotacji od stycznia 2025 r. (wytłumaczymy, jak obliczyć podstawową kwotę dotacji PKD i potrzeby oświatowe na uczniów niepełnosprawnych według nowego rozporządzenia). Wytłumaczymy jak dokonać aktualizacji dotacji (miesiąc pierwszej aktualizacji oraz październik), z wyrównaniem od stycznia. Jest to rok przełomowy, bo subwencja oświatowa została zastąpiona przez tzw. potrzeby oświatowe. MEN wprowadza też istotne zmiany w finansowaniu orzeczeń (wg ilości realizowanych godzin z IPETów). Na szkoleniu przedstawimy nowy sposób wyliczania stawek podstawowej kwoty dotacji i potrzeb oświatowych w oparciu o najnowsze zmiany ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Szkolenie będzie składać się przede wszystkim z praktycznych przykładów i ćwiczeń. Pokażemy jak policzyć podstawową kwotę dotacji oraz jak obliczyć dotację w oparciu o potrzeby oświatowe (uczniowie niepełnosprawni), a także jak dokonać aktualizacji i wyrównania kwoty dotacji. Prowadzący na Excelu, który zostanie udostępniony Uczestnikom pokaże wyliczenia, które należy wykonać przy obliczeniu stawek dotacji.
Przedstawimy przykładowy model obliczeniowy służący do aktualizacji i wyrównywania dotacji w Państwa samorządzie, uwzględniający zmienną liczbę uczniów dotowanych w poszczególnych miesiącach. Model wykonany będzie w Excelu i udostępniony po szkoleniu każdemu Uczestnikowi.
Po szkoleniu pracownik samorządu, obliczając dotację dla przedszkoli dotowanych, będzie mógł wykorzystać zdobyte umiejętności praktyczne – z jednej strony będzie mieć pewność, że prawidłowo stosuje algorytmy zapisane w ustawie, z drugiej strony będzie mógł w prosty sposób dokonać niezbędnych kalkulacji.


ADRESACI:
Szkolenie jest skierowane do pracowników jednostek samorządu terytorialnego - Skarbników, pracowników Wydziałów Oświaty, Budżetu i osób zajmujących się przekazywaniem i rozliczaniem dotacji dla przedszkoli niesamorządowych.


PROGRAM:
1.    Nowy system finansowania oświaty - potrzeby oświatowe a subwencja oświatowa. Co nowy system zmieni w dotacjach?
2.    Omówienie zmian w rozdziale III ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (dotacjach). Wprowadzenie do dotacji dla przedszkoli - ogólne przepisy dotyczące dotacji.
3.    Zmiany w finansowaniu orzeczeń - finansowanie godzin realizowanych z IPETów. Jak zmieni się kwota dotacji na uczniów niepełnosprawnych? Jak obliczyć i zebrać do dotacji dane o realizowanych godzinach z orzeczeń? Jak zrealizowane godziny wpłyną na wysokość dotacji na uczniów niepełnosprawnych?
4.    Omówienie nowego rozporządzenia o podziale potrzeb oświatowych na 2025 rok - jakie zmiany w finansowaniu będą wprowadzone, jak zmieni się kwota dotacji na ucznia niepełnosprawnego, jakie będą dotacje na uczniów pełnosprawnych w placówkach wychowania przedszkolnego?
5.    Jak zmieni się sposób obliczania podstawowej kwoty dotacji? Jak obliczyć PKD od stycznia 2025 roku? Jak zaktualizować PKD w miesiącu pierwszej aktualizacji oraz w październiku? Jak obliczyć potrzeby oświatowe na uczniów niepełnosprawnych?
6.    Obliczanie na przykładzie podstawowej kwoty dotacji dla placówek wychowania przedszkolnego. Obliczanie na przykładzie dotacji w oparciu o potrzeby oświatowe na 2025 rok dla uczniów niepełnosprawnych w placówkach wychowania przedszkolnego. Model w arkuszu kalkulacyjnym pozwalający obliczyć kwoty dotacji w 2025 r. (praktyczne warsztaty, obliczanie dotacji na przykładach).
7.    Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej - obowiązek bieżącego wypełniania SIO w związku z wyrównaniem kwoty potrzeb oświatowych dla samorządu po skończonym roku. Wpływ bieżących danych SIO na potrzeby oświatowe dla samorządu i dotacje.
8.    Zmiana terminu naliczenia potrzeb oświatowych a dotacje - skąd samorząd będzie mieć środki na dotacje w nowym systemie?
9.    Wskaźniki korygujące liczby uczniów do potrzeb oświatowych a ich wpływ na dotacje - czy mają zastosowanie do stawek dotacji?
10.    Wzrost kwoty potrzeb oświatowych o 0,9% w 2025 roku - skąd taki przepis, jak zastosować go w praktyce?
11.    Nowe warunki otrzymania dotacji. Co z placówkami rozpoczynającymi działalność po terminie naliczenia potrzeb oświatowych? Obowiązek ich dotowania czy dobrowolność? Skąd środki dla samorządu na dotacje dla nich?
12.    Aktualizacja i wyrównanie stawek dotacji. Jak obliczyć wyrównanie kwoty dotacji w miesiącu pierwszej aktualizacji oraz w październiku – w związku z nowym systemem. Aktualizacja w trybie szczególnego przypadku. Obowiązywanie nowych zaktualizowanych stawek dotacji, a wyrównanie.
13.    Przykład wyrównania dotacji po aktualizacji. Model obliczeniowy służący do aktualizacji i wyrównywania dotacji w samorządzie, uwzględniający zmienną liczbę uczniów dotowanych w poszczególnych miesiącach oraz ustawowe ograniczenie zmiany wysokości dotacji. Warsztaty w arkuszu kalkulacyjnym.
14.    Wyjaśnienie pojęć: najbliższa jednostka samorządu terytorialnego, wydatki bieżące, podstawowa kwota dotacji, statystyczna liczba uczniów.
15.    Co z ograniczeniem wahań kwoty dotacji po aktualizacji w 2025 roku?
16.    Od kiedy jest należna kwota dotacji wynikająca z danej wagi, np. z orzeczenia, z liczby godzin wsparcia? Od kiedy jest należna waga na orzeczenia według nowych przepisów (tj. według organizowanych godzin wsparcia)? Co z wyrównaniem w przypadku zmiany tej wagi w trakcie roku i ograniczeniem wahań kwoty dotacji?
17.    Pytania od Uczestników.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha