Online: Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej

04 kwietnia 2024 10:00-14:00

Forma szkolenia:

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Informacje o prowadzącym:

Radca prawny i doktor nauk prawnych. Nauczyciel akademicki, którego główny obszar zainteresowań naukowych obejmuje prawo pracy oraz prawo administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pomocy społecznej. Autor ponad dwudziestu publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz uczestnik kilkudziesięciu konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracę naukową łączy z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W ramach własnej kancelarii prowadzi szkolenia dla pracowników organów administracji publicznej oraz świadczy pomoc prawną przede wszystkim na rzecz osób prawnych i instytucji publicznych, współpracując m.in. z trzema ośrodkami pomocy społecznej. Zrealizował ponad sto pięćdziesiąt szkoleń z zakresu szeroko rozumianego prawa pomocy społecznej.

Materiały szkoleniowe:

• najważniejsze przepisy z komentarzami
  • wzór umowy w sprawie odpłatności za pobyt w DPS z komentarzami
  • wzór decyzji w sprawie odpłatności za pobyt w DPS z komentarzami
  • najnowsze orzecznictwo
  • schemat dotyczący kolejności ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS oraz sposobów ustalania odpłatności

Program szkolenia:

1. Ustalenie odpłatności za pobyt w DPS:

1.1. okoliczności brane pod uwagę przy ustalaniu odpłatności:
1.1.1. dochód,
1.1.1.1. zasady obliczania dochodu,
1.1.1.2. należności niewliczane do dochodu wraz z najnowszymi zmianami,
1.1.1.3. najnowsze orzecznictwo w zakresie dochodu,
1.1.1.4. minimalne granice dochodu uprawniające do nałożenia opłaty,
1.1.2. możliwości osoby zobowiązanej,
1.2. tryby ustalenia odpłatności:
1.2.1. kolejność trybów ustalania odpłatności,
1.2.2. umowa w sprawie odpłatności,
1.2.3. decyzja w sprawie odpłatności,
1.3. kolejność osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności,
1.4. obowiązek prowadzenia postępowania do wszystkich osób z danej grupy obowiązanej do ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS,
1.5. rozkładanie opłaty na osoby zobowiązane.

2. Omówienie umowy w sprawie odpłatności.

3. Omówienie decyzji w sprawie odpłatności.

4. Kwestie proceduralne:
4.1. właściwość miejscowa gminy,
4.2. zawiadomienie o wszczęciu postępowania,
4.3. opłata ryczałtowa nakładana w razie odmowy zawarcia umowy i niewyrażenia zgody na rodzinny wywiad środowiskowy,
4.4. rodzinny wywiad środowiskowy,
4.5. postępowanie w sprawie ustalenia odpłatności w stosunku do osoby nieobecnej lub zamieszkującej za granicą.

5. Zwolnienie z ponoszenia odpłatności:
5.1. zwolnienie fakultatywne – przesłanki, inicjatywa, procedura,
5.2. zwolnienie obligatoryjne – przesłanki, inicjatywa, procedura.

6. Najnowsze orzecznictwo do opłaty za pobyt w DPS oraz zwalniania z jej ponoszenia:

7. Panel dyskusyjny.