Online: Prowadzenie czynności kontrolnych w siedzibie jednostki niesamorządowej: teoria i praktyka

22 czerwca 2023 09:00-13:00

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE: ELŻBIETA RABENDA

• Od 2016 ekspert MEN (poz. 1121), specjalizuje się w zakresie tzw. prawa oświatowego. Współpracuje z RIO, SKO, ODN, z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi w całym kraju.
• Praktyk, kontroler, analityk. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie samorządowca, dyrek-tora szkoły, z zawodu nauczyciel dyplomowany. Odznaczona Medalem K.E.N.

Szkolenie poprowadzi wieloletni kontroler dotacji podmiotowych, który współpracuje z niektórymi RIO oraz  SKO.

Na rynku jest wielu wykładowców, trenerów z tej tematyki, ale rzadko ciągle praktykujący i szkolący także osoby nadzorujące JST i podmioty otrzymujące dotacje.

Teoria jest w ustawie, a praktyki musisz nauczyć się od najlepszych!

Tylko praktyka będzie dominować na szkoleniu. Wszystkie narzędzie, przydatne dokumenty i ważne wskazówki będą Państwu przekazane, by skutecznie przeprowadzić kontrolę, nie przekroczyć kompetencji i przygotować się dobrze na ewentualne dalsze procedowanie( SKO, sądy).

Dla jednostek niesamorządowych to niepowtarzalna okazja by, od osoby z takim bagażem doświadczenia, wiedzy i współpracy z innymi instytucjami nadzorującymi,  skorzystać z praktyki czynnego kontrolera i dobrze przygotować się do kontroli.

Wymienimy wydatki kwalifikowane i te najczęściej odrzucane z finansowania dotacją.

Skontrolujemy na przykładach wydatki z dotacji "specjalnej" dla uczniów przedszkoli i dla uczniów szkoły, bo różnice są.

Uczestniczące placówki niesamorządowe po tym szkoleniu będą mogły "spać" spokojnie i nie obawiać się kontroli, bo bać się nie ma czego.

Samorządy będą wyposażone w wiedzę i umiejętności. Omówimy też szum informacyjny, jaki pojawia się w związku z procedowaniem samej kontroli.

Poza tym, będzie dużo czasu na rozmowę z Państwem, prezentowanie dobrych praktyk, wymianę doświadczeń, studium przypadków.

Do zobaczenia!

Zapraszam!

1. Podstawa prawna- zebranie najważniejszych zmian, obowiązujących w bieżącym roku z zakresie udzielanych dotacji podmiotowych po ostatniej nowelizacji prawa.

2. Przygotowanie odpowiednich i prawidłowych zapisów w uchwałach samorządowych o trybie kontroli.

3. Wydatki związane z kształceniem specjalnym – kategorie wydatków podlegających rozliczeniu i tryb ich kontroli. Kontrola wydatkowania.

4. Wydatki, których nie można sfinansować z dotacji - przykładowy katalog.

5. Kontrola wykorzystania dotacji przez jednostkę samorządu terytorialnego:

a) przygotowanie pracowników do kontroli- procedura, kompetencje, upoważnienia,

b) kontrola prawidłowości pobrania – rodzaj dokumentacji do sprawdzenia w danym typie jednostki w roku kontrolowanym,

c) kontrola wykorzystania dotacji- rodzaj badanej dokumentacji źródłowej, rodzaj wydatków.

d) oświadczenia, protokół oględzin- wzór,

e) wystąpienie pokontrolne a protokół- różnice, potrzeby tworzenia. Wzory dokumentów,

g) zgłaszane zastrzeżenia do protokołu- forma, procedura przyjęcia, rozpoznania i odniesienia się do uwag.

f) decyzja administracyjna- podstawowe jej elementy, wzór.

g) postępowanie przed SKO i sądami administracyjnymi.

6. Omówienie przykładowych wyroków sądowych, stanowisk RIO i decyzji SKO.

7. Wskazanie na najważniejsze i kluczowe w sporze o dotacje stanowiska MEN.

8. Pytania i odpowiedzi ( zakładam także odpowiadanie na bieżąco na zadawane pytania).