Online: Przeciwdziałanie mobbingowi w urzędach i szkołach. Omówienie wzoru Polityki Antymobbingowej

18 maja 2021 09:00-13:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Prawnik, doktor nauk prawnych. Posiada ponad 18 lat doświadczenia w pracy w dziale prawnym. Pełnomocnik Zarządu Pracodawców Pomorza ds. Prawa Pracy. Odpowiada za praktykę prawa pracy w Brief&Case Kancelarii Radców Prawnych. Prowadzi własną działalność doradczą w obszarze prawa pracy. Adiunkt w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni wykłada Prawo Pracy i Ubezpieczenia Społeczne. W poprzednich latach wykładowca studiów podyplomowych Prawo Pracy i Ubezpieczenia Społeczne – Kadry i Płace Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Doświadczony trener. Autorka kilkuset publikacji, w tym książek dotyczących prawa pracy, delegowania pracowników, zatrudniania cudzoziemców i prawa związkowego. Liderka Polskiego Stowarzyszenia HR na Pomorzu.

ADRESACI:
Webinarium skierowane do kadry zarządzającej oraz pracowników zatrudnionych w instytucjach publicznych m.in. urzędach oraz szkołach.

I. Podstawy prawne mobbingu
1. Przepisy mające zastosowanie do mobbingu
2. Obowiązek pracodawcy przeciwdziałania mobbingowi
3. Standardy – jaki kierunek działań antymobbingowych ma podejmować pracodawca
4. Pojęcie mobbingu, mobbera i mobbingowanego

II. Praktyka działań mobbingowych
1. Przykłady zachowań mobbingowych
2. Przykłady zachowań nie będących mobbingiem
3. Psychologiczne aspekty mobbingu a prawne definicje
4. Nierówność sił sprawcy i ofiary
5. Czynniki sprzyjające mobbingowi
6. Omówienie wzoru Polityki Antymobbingowej

III. Koszty mobbingu
1. Kiedy zadośćuczynienie a kiedy odszkodowanie od pracodawcy
2. Wysokość pozwów o mobbing
3. Koszty mediacji i spraw sądowych
4. Analiza orzecznictwa w sprawach o mobbing

IV. Przeciwdziałanie mobbingowi
1. Działalność informacyjna
2. Rola komisji ds. przeciwdziałania mobbingowi, czy zawsze należy powołać komisję?
3. Wyjaśnianie treści Polityki Antymobbingowej
4. Anonimowe ankiety dla pracowników – czy jest sens ich zbierania?
5. Ochrona danych osobowych i zgłoszenia anonimowe mobbingu.