Organizacja pracy szkoły i nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2022/2023 z uwzględnieniem zmian w systemie oświaty i kierunków polityki oświatowej państwa

06 września 2022 09:00-12:30

Forma szkolenia:
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Informacje o prowadzącym: Liliana Zientecka
- praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
- autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
- odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Szanowni Państwo,
Nowy rok szkolny wnosi wiele zmian w przepisach obowiązujących w systemie oświaty, które nakładają na dyrektora zadania dostosowania organizacji i dokumentacji szkoły/przedszkola do aktualnego stanu prawnego. Dodatkowo kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023, wskazują w jakich obszarach dyrektor powinien ukierunkować swoje planowe działania z zakresu nadzoru pedagogicznego.
Zapraszam Państwa do udziału w szkoleniu, które zaplanowałam jako kompendium wiedzy
i umiejętności potrzebnych do zaplanowania pracy szkoły i nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2022/2023.

Liliana Zientecka

Korzyści uczestników ze szkolenia:
1. Uporządkowanie wiedzy uczestników szkolenia o aktualnych zmianach w organizacji pra-cy szkół.
2. Przygotowanie uczestników szkolenia do prawidłowego zaplanowania nadzoru pedago-gicznego.

Plan zajęć – 2 sesje po 1.5 godziny.

I-sesja – Implementacja nowych przepisów dotyczących pracy szkół i przedszkoli.
1. Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli, awansie zawodowym i ocenie pracy – ważne informa-cje do zastosowania od 1 września br.
2. Godziny dostępności nauczycieli – jak wdrożyć je do organizacji pracy szkoły?
3. Zatrudnienie i organizacja pracy specjalistów – wzór zapisów w statucie.
4. Organizacja nauczania zdalnego na podstawie nowych przepisów - wzór zapisu
w statucie.
5. Obowiązkowa organizacja wyżywienia w szkołach podstawowych - wzór zapisów w statu-cie.
6. Inne zmiany w organizacji pracy szkół i przedszkoli – wykaz zmian w aktach prawnych obowiązujących od 1 września br.

I - sesja – Zadania nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2022/2023.
1. Podsumowanie pracy szkoły w minionym roku szkolnym, w tym podjęcie uchwały rady pedagogicznej w sprawie ustalenia sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicz-nego w celu doskonalenia pracy szkoły– wzór uchwały.
2. Omówienie kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023
– opublikowanych przez Ministra Edukacji i Nauki 8 lipca br.
3. Jak przygotować się do planowej kontroli KO?
4. Ćwiczenia - przykładowe plany działań nadzorczych realizujących kierunki polityki oświa-towej państwa:
1) wzór planu kontroli;
2) wzór planu wspomagania nauczycieli;
3) wzór planu obserwacji zajęć i zadań statutowych prowadzonych przez nauczycieli.
5. Wzór plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2022/2023.
6. Dokumentowanie czynności z nadzoru pedagogicznego – praktyczne wskazówki
by dokumentacji było mniej.

Metody i formy pracy
Metoda asymilacji dotychczasowej wiedzy z nowymi przepisami prawa i zastosowaniem ich w praktyce. Seminarium z elementami wykładu