Online: Postępowania administracyjne o nałożenie kary za usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie drzew/krzewów oraz niewłaściwe wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, na podstawie ustawy o ochronie przyrody w świetle kpa z uwzględnieniem wiedzy praktycznej ora

15 kwietnia 2024 09:00-14:00

Forma szkolenia:
- Zajęcia prowadzone online, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Informacje o prowadzącym szkolenie:

Wykładowca z wieloletnim stażem pracy w administracji na stanowisku kierowniczym. Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz Studium Podyplomowego – kierunek Ochrona Przyrody na Wydziale Leśnym AR w Krakowie, Rzeczoznawca NOT-SITO. Posiada ogromne doświadczenie w dziedzinie ochrony środowiska. Pełniła nadzór nad wykonawstwem prac dotyczących budowy i konserwacji terenów zieleni. Wykładowca przepisów dot. ochrony zieleni w jednostkach samorządowych i konsultant pracowników samorządowych w tym zakresie. Kilkuletni wykładowca przepisów ochrony zieleni na Akademii Rolniczej. Posiada kompleksową wiedzę z zakresu ochrony zieleni w powiązaniu z innymi przepisami ochrony środowiska oraz duże doświadczenie w zakresie zezwoleń na usuwanie drzew/krzewów. Kierownik Zespołu Zieleni Miejskiej w Krakowie w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Opis szkolenia:

Proponujemy Państwu szkolenie, którego tematem będą administracyjne kary pieniężne za usuwanie, uszkodzenie i zniszczenie drzew oraz krzewów. Wykładowca omówi krok po kroku jak prowadzić te postępowania od wszczęcia do wydania decyzji. Zostaną omówione strony postępowania o naliczenie kary za usunięcie drzew/krzewów bez zezwolenia, uszkodzenie, zniszczenie koron drzew i systemu korzeniowego oraz jaka jest różnica pomiędzy uszkodzeniem a zniszczeniem systemu korzeniowego. Wykładowca omówi naliczanie kar na usuwanie, uszkodzenie oraz zniszczenie drzew przez osoby fizyczne. Nauczą się Państwo praktycznego wyliczania kary. Zostanie również omówione niszczenie drzew rosnących w granicy nieruchomości. Zostaną przytoczone i omówione liczne, w tym najnowsze, wyroki NSA i WSA w świetle kar.

Program szkolenia:

1. Omówienie pojęć: tereny zieleni, drzewo, krzew, złom, wywrot, żywotność drzew, krzewu w świetle postępowań o ukaraniu.
2. Podmioty zobowiązane do ochrony przyrody (zieleni).
3. Organy prowadzące postępowanie o ukaraniu.
4. Kary na terenie wpisanym do rejestr zabytków.
5. Obwody drzew, m2 krzewów objęte postępowaniem o ukaraniu.
6. Złomy, wywroty w świetle nałożenia administracyjnej kary pieniężnej.
7. Wysokość naliczenia administracyjnych kar pieniężnych.
8. Naliczanie kar za niewłaściwe wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych.
9. Kto i za jakie naruszenie wymogów ochrony zieleni ponosi karę administracyjną.
10. Za jakie naruszenie wymogów ochrony zieleni należy wymierzyć karę.
11. Strony postępowania o ukaranie.
12. Szczegółowe omówienie postępowania o usunięcie drzewa bez zezwolenia, uszkodzenie, zniszczenie korony drzewa i systemu korzeniowego.
13. Uszkodzenie systemu korzeniowego.
14. W jaki sposób wyliczyć administracyjną karę pieniężną za usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie drzew, krzewów w przypadku braku kłody w terenie lub w przypadku wykarczowania pnia i braku kłody.
15. Sposób wyliczenia kary za usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie drzewa/krzewu oraz zniszczenie systemu korzeniowego.
16. Wysokość kary za usunięcie bez zezwolenia zdrowego i suchego drzewa, złomu i wywrotu.
17. Obliczanie administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie systemu korzeniowego wg. interpretacji GDOŚ.
18. Kary dla osób fizycznych za usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie drzew – wysokość kar – aktualne wyroki sądowe.
19. Przewlekłość postępowaniu o ukaraniu i umarzanie kar.
20. Omówienie stanu wyższej konieczności w świetle postępowań o ukaraniu.
21. Umorzenie obowiązującej kary.
22. Kodeks cywilny a ustawa o ochronie przyrody- wyroki sądowe.
23. Kary w świetle kpa – art. 6; 7a par, 1; 8; 10; 16 par 3; 75; 84 kpa.
24. Ostateczność decyzji o ukaraniu.
25. Bogate orzecznictwo sądowe ( NSA WSA) dot. postępowań o ukaraniu.
26. Kary a zabiegi pielęgnacyjne w zakresie uszkodzenia i zniszczenia drzewa.
27. Prawidłowe i nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne.
28. Przyczyna zależna i niezależna w postępowaniu o ukaraniu.
29. Rozłożenie na raty i odroczenie terminu płatności kar, (pomoc de-minimis).
30. Omówienie postępowania o ukaraniu w oparciu o wzory postępowań.
31. Odpowiedzi na pytania podczas szkolenia.

Uczestnicy otrzymają przydatne wzory dokumentów do prowadzenia postępowań o ukaraniu za usunięcie bez zezwolenia, uszkodzenie i niszczenie drzew oraz wzory decyzji o ukaraniu za usunięcie drzew bez zezwolenia, uszkodzenie i zniszczenie korony drzewa, wg poniższego zestawienia.