Praktyczne zasady fakturowania w podmiotach publicznych po przesunięciu obowiązkowego KSEF od 2024 r.

09 maja 2024 10:00-15:00

Forma szkolenia:
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie

Szkolenie poprowadzi Andrzej Malenta - licencjonowany doradca podatkowy nr wpisu 10603, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Warszawie, wieloletni pracownik Izby Skarbowej w Warszawie w zakresie podatków, w tym kilka lat na stanowiskach kierowniczych. W trakcie mojej pracy byłem odpowiedzialny za wydawanie interpretacji indywidualnych w zakresie VAT przez Ministra Finansów. Wieloletni wykładowca (od 2004 r.) w zakresie zagadnień związanych z podatkiem VAT, PIT i CIT (Polski Ład) (ponad 900 szkoleń dla ponad 12.000 uczestników), autor licznych publikacji (m.in. Leksykon fakturowania 2011-2015” wyd. Unimex) w: Portalu Finansowo-Księgowym, Dzienniku Gazecie Prawnej i Rzeczpospolitej oraz portalu TaxFin. Obecnie doradca podatkowy współpracujący z renomowaną Spółką Doradztwa Podatkowego.

Szkolenie adresowane jest do pracowników działów księgowych i biur rachunkowych, dyrektorów finansowych, głównych księgowych, radców prawnych, doradców podatkowych.

PROGRAM SZKOLENIA:
1. Faktura papierowa, elektroniczna, oraz faktura w zamówieniach publicznych. Zasady przechowywania, udostępniania oraz wystawiania faktur.
• Omówienie definicji ,,faktura" i ,,faktura elektroniczna".
• Dlaczego faktura jest najważniejszym dokumentem w firmie ?
• Formaty dla faktury elektronicznej. Skan faktury, a faktura elektroniczna – faktura w PDF.
• Obowiązek wystawienia faktury – które transakcje należy obowiązkowo udokumento-wać fakturą, a kiedy fakturę wystawiam na żądanie nabywcy?
• Kiedy faktury nie wolno wystawić – czynności nietransakcyjne, np. kara umowna.
• Zapewnienie integralności treści, autentyczności oraz czytelności faktury – co to ozna-cza i jak w praktyce należy archiwizować faktury?
• Forma w jakiej faktury powinny być przechowywane – czy mogę skanować faktury pa-pierowe i przechowywać je wyłącznie w formie elektronicznej?
• Kto odpowiada za wystawienie i posłużenie się „pustą fakturą” ? – sankcje podatkowe
i KKS – odpowiedzialność osobista i tzw. wina w nadzorze.

2. Faktura VAT – treść, rodzaje faktur, moment wystawienia.
• Elementy obowiązkowe na fakturze oraz elementy dodatkowe.
• Jak należy opisać sprzedawany towar/usługę na fakturze?
• Koszty dodatkowe dostawy, a sposób ich fakturowania.
• Data wystawienia i data sprzedaży na fakturze, a obowiązek podatkowy w VAT i CIT(z uwzględnieniem zasad dostawy określonych dla transakcji, np. Incoterms).
• Faktura wystawiona przed wydaniem towaru/wykonaniem usługi, a obowiązek podat-kowy (wystawienie faktury w VAT i CIT – różnice w konsekwencjach).
• Termin wystawienia faktury – przykłady praktyczne.
• Duplikat faktury i jego rola w procesie rozliczania transakcji (VAT należny i naliczo-ny).
• Rodzaje zaliczek i przedpłat podlegających opodatkowaniu VAT oraz wyłączonych z opodatkowania. Treść faktury zaliczkowej – obowiązkowe elementy.
• Zasady wystawiania kolejnych faktur zaliczkowych oraz faktury końcowej do tej samej transakcji.
• Nowelizacja przepisów w 2023r. odnośnie faktur zaliczkowych.
• „Zerowa” faktura końcowa.
• Fakturowanie zaliczek i dostaw w krótkim odstępie czasu – czy muszę zawsze wysta-wić dwie faktury?
• Zaliczka na poczet WDT/WNT – opinia sądów administracyjnych i MF.

3. Faktury korygujące.
• Kiedy wystawiamy faktury korygujące, a kiedy noty korygujące, jakie pozycje można skorygować notą?
• Co dalej z notami korygującymi na podstawie ustawy o KSEF?
• Zbiorcze faktury korygujące (uproszczone i nieuproszczone) – na co zwrócić szczegól-ną uwagę?
• Moment ujęcia korekty w rozliczeniu VAT po stronie wystawcy i nabywcy – aktualne orzecznictwo i interpretacje po zmianach w ramach SLIM_VAT_1.
• Zmiany w zakresie terminu rozliczania korekt w ustawie o KSEF.
• Korekty w sprzedaży międzynarodowej – moment ujęcia.
• Kurs właściwy do przeliczenia korekty w walucie obcej.
• Problematyka anulowania faktury.
• Korekty, a premie pieniężne i bonusy marketingowe.

4. Techniczne aspekty stosowania fakturowania:
• Jak traktować pozycje z faktury, których umieszczenie nie jest obowiązkowe?
• Szczególne regulacje dotyczące fakturowania w JST oraz w grupie VAT.
• Faktury wystawiane do paragonów:
  o nowe zasady wystawiania faktur do paragonów – objaśnienia Ministerstwa Finan-sów,
  o Pojęcie faktury uproszczonej i możliwość odliczenia VAT z takiego dokumentu.
  o Czy do paragonu z NIP na kwotę do 450 zł można wystawić odrębnie zwykłą fakturę?
  o Błędny NIP na paragonie a możliwość wystawienia faktury.
• Wystawianie faktur przy sprzedaży konsumenckiej (e-commerce).
• Weryfikacja kontrahentów, czyli należyta staranność.
• Metoda podzielonej płatności, a faktura VAT w praktyce.
• Biała Księga Podatników, a fakturowanie – jakie obowiązki ciążą na podatniku?

5. Rewolucja w fakturowaniu przełożona, ale nieuchronna – faktury ustrukturyzowane.
• Pojęcie faktury ustrukturyzowanej.
• Faktura ustrukturyzowana, a inne rodzaje faktur (papierowa, elektroniczna).
• Sposób przesłania i przyjęcia faktury ustrukturyzowanej.
• Dobrowolność faktury ustrukturyzowanej, a obowiązek jej stosowania od 2024 r.
• Krajowy System e-Faktur, czyli jak się dostać do własnego konta w KSEF i przekazywać uprawnienia pracownikom?
• Zachęty i przywileje dla u-fakturowców (zwrot VAT, zasady ujęcia korekt).