Profesjonalny sekretariat w szkole i przedszkolu 2024/2025

24 września 2024 10:00-14:00

PROFESJONALNY SEKRETARIAT W SZKOLE/PRZEDSZKOLU

Sekretariat szkoły to jej „wizytówka” stąd osoba tam pracująca powinna być kompetentna. Udział w szkoleniu pozwoli Państwu „odświeżyć” wiedzę na ten temat.

Szkolenie oparte jest o najnowsze przepisy prawa oświatowego i odnosi się do wszystkich aspektów pracy na stanowisku sekretarza szkoły (referenta).

Adresaci szkolenia: Szkolenie przeznaczone jest dla osób pracujących w sekretariatach szkół lub przygotowujących się do objęcia tej funkcji.

Cele szkolenia:

Podczas szkolenia dowiecie się Państwo:

1. Kiedy w sekretariacie należy stosować przepisy KPA,

2. Jak zabezpieczyć dane osobowe przed dostępem osób nieupoważnionych,

3. Jak stosować instrukcję kancelaryjną, jednolity rzeczowy wykazu akt, instrukcję składnicy akt,

4. Jak prowadzić dokumentację związaną z realizacją nadzoru nad spełnianiem obowiązku szkolnego, obowiązku przygotowania przedszkolnego i obowiązku nauki?

Wykładowca – Bogdan Żerkowski

Wykładowca przez wiele lat w prowadzący szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek oświatowych, doświadczenie poparte pracą w na różnych stanowiskach w systemie edukacji. Pracował jako nauczyciel matematyki, informatyki i chemii; zajmował kierownicze stanowiska w oświacie oraz pełnił funkcję st. wizytatora Wydziału Strategii Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Warszawie. Aktualnie jest nauczycielem dyplomowanym, ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli (specjalności: przedmioty zawodowe, informatyka, zarzadzanie). Jest absolwentem studiów podyplomowych z administracji, informatyki, zarządzania oświatą oraz kursu kwalifikacyjnego z nadzoru pedagogicznego. Został wyróżniony Medalem Komisji Narodowej. Przez ostanie 14 lat pracował jako wykładowca strategiczny; prowadził szkolenia dla dyrektorów, nauczycieli, rad pedagogicznych, pracowników administracji i obsługi.

PROGRAM SZKOLENIA

1. Stanowisko sekretarza szkoły – zadania, obowiązki, uprawnienia,

2. Ochrona danych osobowych w praktyce szkolnej,

3. Zasady prowadzenia spraw kancelaryjnych; korespondencja biurowa – zewnętrzna i wewnętrzna, obieg dokumentów, stosowanie KPA,

4.Przyjmowanie, rejestrowanie i rozpatrywanie skarg i wniosków, oraz wydawanie zaświadczeń, odpisów i kopii;

5. Zasady wydawania odpisów arkusza ocen i zaświadczeń o przebiegu nauczania,

6. Kontrola wewnętrzna druków ścisłego zarachowania w szkole,

7. Nadzór nad obowiązkiem szkolnym, obowiązkiem przygotowania przedszkolnego szkolny i obowiązkiem nauki.

8. Przygotowanie decyzji administracyjnych na podpis dyrektora szkoły.

9. Podsumowanie – panel dyskusyjny.