zaproponuj szkolenia

Online: Regulamin wynagradzania nauczycieli – procedura tworzenia uchwały rady gminy/powiatu

27 listopada 2024 10:00-14:00

370 zł netto

Forma szkolenia:
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze


Informacje o prowadzącym szkolenie:

Specjalistka z zakresu funkcjonowania systemu oświaty oraz przepisów regulujących status nauczycieli oraz pracowników samorządowych. Praktyk z trzydziestoletnim stażem pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem oświatą w urzędzie gminy oraz w CUW. Autorka aktów normatywnych w randze uchwał rady gminy, zarządzeń organu wykonawczego gminy, decyzji administracyjnych. Trenerka szkoleń z branży oświatowej.


Opis szkolenia:

Regulamin wynagradzania nauczycieli, ustalany w randze uchwały rady gminy (powiatu), stanowi jeden z podstawowych aktów prawa kształtujących sytuację materialną tej grupy zawodowej na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z wolą ustawodawcy, to właśnie zapisy regulaminu wynagradzania nauczycieli mają gwarantować osiągnięcie wymaganych średnich wynagrodzeń. Przyjęty przez radę gminy (powiatu) kształt regulaminu wynagradzania nauczycieli determinuje wysokość wydatków danej jednostki samorządu terytorialnego na oświatę.
Jeżeli stoicie Państwo przed zadaniem zmiany regulaminu wynagradzania nauczycieli, a listopad jest optymalnym miesiącem na rozpoczęcie prac nad nową uchwałą jeżeli ma ona wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 roku, to proponowane szkolenie pozwoli na usystematyzowanie i uaktualnienie wiedzy dotyczącej tego tematu. Analiza zagadnienia na bazie aktualnego orzecznictwa sądowego pozwoli na uniknięcie podstawowych błędów, które mogłyby skutkować unieważnieniem, przez nadzór wojewody, zapisów przyjętych w Państwa regulaminach wynagradzania nauczycieli.


Cele i korzyści:

Spotkanie ma na celu przedstawienie zasad tworzenia regulaminu wynagradzania nauczycieli, przegląd aktualnego orzecznictwa sądowego w tym zakresie oraz przeprowadzenie analizy wpływu zmian w zakresie zmniejszenia liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli, wprowadzonych do ustawy Karta Nauczyciela z dniem 1 września 2022r., na kształt uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli.
Szkolenie będzie prowadzone z naciskiem na praktyczne aspekty redagowania regulaminu wynagradzania nauczycieli. Materiały szkoleniowe obejmować będą przykłady dokumentów, które ułatwią Państwu wypracowanie własnego projektu uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli.

Na szkoleniu otrzymacie Państwo odpowiedzi między innymi na następujące pytania:
1. Czy regulamin wynagradzania nauczycieli jest aktem prawa miejscowego?
2. Czy z dniem objęcia stanowiska przez nowego dyrektora szkoły można przyznać mu dodatek motywacyjny?
3. Czy w regulaminie ustalamy dodatek za pełnienie funkcji opiekuna stażu?
4. Od spełnienia jakich kryteriów organ może uzależnić wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły?
5. Czy ocena wyników pracy dyrektora szkoły może mieć wpływ na wysokość dodatku funkcyjnego?
6. Czy rada gminy może ustalić dowolne okoliczności przyznawania dodatku za warunki pracy?
7. Czy organ prowadzący posiada kompetencje do ustalenia w regulaminie wynagradzania okoliczności, w których nauczycielowi nie przysługuje konkretny składnik wynagrodzenia?
8. Czy w procesie uzgadniania projektu regulaminu wynagradzania nauczycieli wymagane jest uzyskanie całkowitej zgody związków zawodowych na propozycje organu prowadzącego?


Adresaci:

Na szkolenie zapraszamy pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie spraw oświatowych w urzędach gmin, starostwach powiatowych oraz centrach usług wspólnych a także inne osoby zainteresowane tematem szkolenia.


Program szkolenia:

1. Konstruowanie uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli w oparciu o zasady techniki prawodawczej.
2. Konieczność dokonania analizy obowiązującego regulaminu wynagradzania nauczycieli pod kątem realizacji warunku uzyskania na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego średnich wynagrodzeń nauczycieli.
3. Składniki wynagrodzenia nauczycieli określane przez MEN.
4. Ustalenie regulaminu wynagradzania nauczycieli zadaniem organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego - szczegółowe umówieniem poszczególnych elementów regulaminu:
1) określenie wysokości stawek oraz szczegółowych warunków przyznawania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnych oraz za warunki pracy;
2) określenie szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
3) określenie wysokości i warunków wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4 (nagrody i inne świadczenia ze stosunku pracy), o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach.
5. Mentor - stanowisko z uprawnieniem do dodatku funkcyjnego.
6. Obowiązek uzgodnienia regulaminu wynagradzania nauczycieli ze związkami zawodowymi i konsekwencje jego niedopełnienia.
7. Możliwość podwyższenia minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego przez organy prowadzące szkoły będące JST.
8. Zapisy regulaminów uchylane przez organy nadzoru.
9. Aktualne orzecznictwo dotyczące regulaminów wynagradzania nauczycieli.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha