Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy.
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail.
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.
Informacje o prowadzącym: Elżbieta Rabenda
• wieloletni praktyk oświatowy w szkolnictwie i samorządzie na stanowiskach kierowniczych, edukator w zakresie organizacji i zarządzania oświatą, specjalista z zakresu tzw. prawa oświatowego. Ceniony wykładowca, zbierający wysokie oceny od uczestników szkoleń. Dotychczas przeszkoliła ponad 8500 samorządowców, nauczycieli, dyrektorów szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych.
• Na zlecenie gmin i powiatów dokonuje analizy arkuszy organizacyjnych szkół i przedszkoli pod kątem implementacji przepisów prawa oraz zoptymalizowania oświatowych budżetów. Kontroluje na zlecenie samorządów szkoły i przedszkola niepubliczne. Autorka licznych publikacji, prelegentka konferencji ogólnopolskich, ekspert w panelach dyskusyjnych na zaproszenie wydawnictw, instytucji, wykładowca współpracująca z publicznymi i niepublicznymi ODN w całym kraju, trener Fundacji Polskiej Akademii Nauk, Akademii Wspólnoty dla wydawnictwa Municipium, ośrodków FRDL w całym kraju, RIO, edukator wspomagający szkoły oraz sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli i kadry zarządzającej, prowadzonych przez publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne i niektóre Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli, prowadzi webinaria, a także trener w wielu innych instytucjach i firmach szkoleniowych. Członek OSKKO. Ekspert z listy MEN (poz.1121). Odznaczona Medalem K.E.N.
Szkolenie dla zainteresowanych samorządów.
Podczas szkolenia proszę o przygotowanie własnych wybranych arkuszy organizacyjnych, lokalnych uchwał, podjętych z art. 42.7 ustawy KN, przykładowych orzeczeń o potrzebie KS, statuty jednostek.
PROGRAM:
1. Finansowanie szkolno-przedszkolnej organizacji, czyli co kwotach potrzeb oświatowych JST powinien wiedzieć organ prowadzący w nowym roku?
2. Gdzie w organizacji szkół i przedszkoli mogą wystąpić niepotrzebne i dodatkowe wydatki? Analiza dokumentacji od strony praktycznej- oczekiwania i możliwości samorządu.
3. Ile kosztuje oddział, a ile godzina nauczycielska? To ważne przy planowaniu organizacji szkolno-przedszkolnej.
4. Godziny ponadwymiarowe- czy warto mieć je w organizacji?
5. Arkusze organizacyjne szkół/przedszkoli na rok 2025/2026- dokument okołobudżetowy i podstawa do planowania planów finansowych w samorządzie.
a) potrzeby organizacyjne a możliwości finansowe samorządu. Jak to "pożenić"?
b) krok po kroku zbudujemy zadania, z uwzględnieniem planowania kadry.
c) obszary ryzyka w arkuszu- pułapki, skutkujące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.
d) umiejętność stosowania przepisów- co należy, a co można? Sztuka zarządzania zadaniami i planem finansowym w arkuszu.
e) prawo lokalne- czyli co samorząd może zmienić, by nie było za dużo:-)
6. Zajęcia pomocy psychologiczno-pedagogiczne i kształcenie specjalne w szkolnictwie ogólnodostępnym. Czy na pewno właściwie rozumiemy planowaną liczbę tych godzin?
6a. w jaki sposób planować godziny wsparcia ucznia w organizacji, by samorząd otrzymał korzystne finansowanie według nowych zasad?
6b. korelacja zapisów zadań w SIO z godzinami wsparcia zarejestrowanymi w dziennikach lekcyjnych, na potrzeby finansowania zajęć zatwierdzonych w arkuszu organizacyjnym- co może sprawdzić organ prowadzący?
7. Czas dla Państwa!
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online
