SYSTEM INFORMACJI OŚWIATOWEJ - WPROWADZANIE DANYCH ORAZ ICH WERYFIKACJA POD KĄTEM POZYSKANIA SUBWENCJI NA 2025 ROK

23 września 2024 10:00-14:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
" Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę in-ternetową w komputerze

PROWADZĄCA:
Specjalistka z zakresu funkcjonowania systemu oświaty oraz przepisów regulujących status nauczycieli oraz pracowników samorządowych. Praktyk z trzydziestoletnim stażem pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem oświatą w urzędzie gminy oraz w cuw. Autorka aktów normatywnych w randze uchwał rady gminy, zarządzeń organu wykonawczego gminy, decyzji administracyjnych. Trenerka szkoleń z branży oświatowej.

WAŻNE INFORMACJE O SZKOLENIU:
Wprowadzanie danych do SIO wymaga posiadania wiedzy z zakresu działania systemu, a także wiedzy merytorycznej z zakresu szeroko pojętego prawa oświatowego. Dane wprowadzane są do aplikacji na bieżąco, ale kluczowymi momentami są uzupełnienie danych w związku z zakończeniem starego i rozpoczęciem nowego roku szkolnego oraz wprowadzanie danych aktualnych w dacie 30 września. Wprowadzane do SIO dane służą do naliczenia części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, są źródłem informacji dla instytucji upoważnionych do pozyskiwania tych danych (takich jak: sąd, policja, prokurator, komornik), stanowią również źródło danych statystycznych. Tak szerokie wykorzystywanie informacji wprowadzonych do SIO nakłada na wprowadzających ogromną odpowiedzialność za ich zgodność ze stanem faktycznym. Wiedza zdobyta podczas naszego szkolenia pomoże Państwu w prawidłowym wywiązaniu się z tego złożonego zadania.

CELE I KORZYŚCI:
Dzięki udziałowi w zajęciach uczestnicy nabędą wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie pracy z aplikacją systemu informacji oświatowej. Podczas szkolenia nastąpi przekazanie uczestnikom praktycznych wskazówek o zakresie danych wprowadzanych do SIO oraz informacji o procedurze weryfikacji danych wprowadzonych do SIO służących do naliczania części oświatowej subwencji ogólnej.

3. Szczegółowa analiza zakresu danych wprowadzanych przez szkoły, przedszkola, placówki oświatowe - wypełnianie modułów:
• Uczeń,
• Nauczyciel,
• Oddziały
- z omówieniem źródeł danych pozyskiwanych do naliczania części oświatowej
subwencji ogólnej.
4. Uzgadnianie danych do naliczania subwencji oświatowej na następny rok budżetowy, według stanu na 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.
5. Rola, zadania i odpowiedzialność dyrektorów szkół i placówek wprowadzających dane do Sys-temu Informacji Oświatowej.
6. Mechanizmy weryfikacji danych w systemie informacji oświatowej:
• współpraca bazy danych SIO z rejestrami REGON oraz PESEL,
• odrębna procedura weryfikacji danych dotyczących orzeczeń o potrzebie kształcenia specjal-nego, orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz opinii o potrzebie wczesnego wspomagania.
7. Zawyżenie lub zaniżenie części oświatowej subwencji ogólnej dla JST konsekwencją błędnych danych wprowadzonych do SIO.
8. Kontrolny obowiązek jednostki samorządu terytorialnego w sytuacji zaniechania przez szkoły wprowadzania danych lub wprowadzania do SIO danych niezgodnych z prawdą.
9. Obowiązki administratora danych osobowych (dyrektora szkoły) wynikające z przetwarzania danych osobowych w SIO, w świetle RODO.

ADRESACI
Szkolenie skierowane jest do osób wprowadzających dane do Systemu Informacji Oświatowej, osób odpowiedzialnych za nadzór nad prawidłowością wprowadzania danych oraz urzędników weryfikujących dane wprowadzane do SIO. Zapraszamy dyrektorów i pracowników szkół, przedszkoli, placówek oświatowych, CUW, jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanych we wprowadzanie lub weryfikację danych oraz wszystkich zainteresowanych tematem.