Online: Nowy system finansowania oświaty

08 października 2024 09:00-14:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest przedstawienie zasad finansowania samorządów według nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ze szczególnym uwzględnieniem finansowania zadań oświatowych. Po likwidacji subwencji oświatowej i dotacji przedszkolnej fundamentalnym pojęciem staną się potrzeby oświatowe wraz z algorytmem je obliczającym. Uczestnik pozna zmiany w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym zmiany terminów pobierania danych SIO do finasowania, wpływ zmian na dotacje oświatowe dla szkół i przedszkoli niesamorządowych oraz konsekwencje ponownego przeliczania potrzeb oświatowych.

ADRESACI:
Samorządy i placówek samorządowe.

1.    Główne założenia projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
2.    Odsetek dochodów osób fizycznych i firm jako główne źródło finansowania.
3.    Składowe potrzeb finansowych.
4.    Potrzeby oświatowe – sposób obliczania i podziału na samorządy.
5.    Ile środków więcej otrzymają samorządy, w tym na oświatę?
6.    Czy rzeczywiście przedszkola będą finansowane z budżetu państwa.
7.    Potrzeby uzupełniające i wpływ liczby oddziałów w szkołach na finanse.
8.    Kto nie otrzyma, a kto otrzyma subwencję?
9.    Zmiana terminu pobierania danych z SIO dla potrzeb finansowania oświaty.
10.    Korekty potrzeb oświatowych za przeszłość wpływające na przyszłość.
11.    Weryfikacja danych SIO w nowym systemie.
12.    Wpływ nowego sposobu finansowania na dotacje oświatowe dla szkół i przedszkoli niepublicznych.