Online: Zmiany w sieci szkół, likwidacja szkół - nowe zmiany w prawie od 2023 roku

16 stycznia 2023 09:00-14:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy na temat nowych przepisów dotyczących zmiany w sieci szkolnej. Nowe regulacje związane są z zapisami ustawy z 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Ustawa zmienia art. 89 ustawy – Prawo oświatowe podając warunki jakie muszą zostać spełniane aby możliwa byłą likwidacja szkoły publicznej. Na szkoleniu poruszone zostaną również kwestie związane z wpływem sieci szkół na finanse samorządu, takie jak wielkość szkoły i oddziału klasowego, minimalny koszt prowadzenia szkoły/przedszkola, szacowanie wpływu zmian w sieci szkolnej na budżety samorządów w perspektywie wieloletniej. Ponadto, zostaną zaproponowane sposoby wykazywania, czy nowe warunki zapisane w prawie oświatowym zostały spełnione jeśli samorząd zamierza dokonać zmiany w sieci szkolnej.

1.    Sieć szkół i placówek – przegląd regulacji w prawie oświatowym.
2.    Likwidacja szkoły – procedury obecne.
3.    Likwidacja szkoły – nowe zapisy w ustawie - Prawo oświatowe.
4.    Kiedy dostępność nauki, wychowania i opieki można uznać za ograniczoną?
5.    Kiedy likwidacja szkoły może polepszyć warunki nauki i stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci objętych kształceniem specjalnym?
6.    Kiedy likwidacja szkoły nie pogorszy warunków dotarcia uczniów do innych szkół.
7.    Prognozy demograficzne i prognozy dotyczące liczby uczniów szkołach. Metodyka dokonywania prognoz. Skąd wziąć dane do prognoz.
8.    Warsztaty prognozowania zmian demograficznych.
9.    Kiedy można uznać, że likwidacja szkoły jest uzasadniona warunkami demograficznymi?
10.    Wpływ sieci szkół na finansów samorządu.
a.    Minimalny koszt szkoły/przedszkola.
b.    Wielkość oddziału klasowego. Szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe.
c.    Szacowanie wpływu likwidacji szkoły na budżet samorządu w perspektywie wieloletniej.
d.    Zmniejszenie organizacji szkół podstawowych do klas I-III.
e.    Łączenie klas w szkołach podstawowych.