Początek roku szkolnego 2022/2023 ze zmianami w awansie zawodowym, w procedurze oceny pracy nauczyciela oraz w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez specjalistów w szkołach i przedszkolach

22 września 2022 10:00-13:30

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
" Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę in-ternetową w komputerze

Prowadzący:

Praktyk, pracownik samorządowy z ponad dwudziestoletnim stażem pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem oświatą, autorka szkoleń, opracowań i publikacji z zakresu prawa oświatowego (m.in. współautorka Komentarza do ustawy o systemie oświaty Wydawnictwa C.H.Beck, Warszawa 2016r.), doświadczona trenerka. Od 11 lat prowadzi szkolenia dla pracowników administracji samorządowej, dyrektorów jednostek oświatowych, nau-czycieli, radnych, pracowników administracji szkół obejmujące zagadnienia z zakresu przepisów ustawy Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o syste-mie informacji oświatowej, ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, a także ochrony danych osobowych.

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest przedstawienie pełnego obrazu zmian wprowadzanych do ustawy Karta Nauczyciela w zakresie nowych zasad awansu zawodowego nauczycieli, ich oceniania oraz zwiększenia dostępności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez specjalistów w szkołach i przedszkolach.

Korzyści:

Wprowadzenie w bieżącym roku szkolnym 2022/2023 bardzo szerokiego zakresu zmian, które bezpośrednio wpływają na organizację naszej szkoły (przedszkola) oraz sytuację poszczególnych nauczycieli, jest poważnym wyzwaniem dla kierujących jednostką oświatową. Szkolenie będzie prowadzone z naciskiem na praktyczne przygotowanie uczestników do realizacji nowych procedur i dostosowania organizacji szkoły do nowych wymagań.
Uczestnicy szkolenia: Na spotkanie zapraszamy dyrektorów szkół, przedstawicieli organów prowadzących oraz wszystkich zainteresowanych tematem szkolenia.

1. Zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego.
2. Odejście od sformalizowanych staży, rozdzielonych okresami przepracowania oraz skrócenie okresu, po przepracowaniu którego nauczyciel będzie mógł uzyskać stopień nauczyciela mianowanego.
3. Przygotowanie do zawodu nauczyciela – szczegółowe omówienie nowych zasad rozpoczyna-nia pracy w zawodzie nauczyciela.
4. Nauczyciel kontraktowy i mianowany – warunki dalszego awansu zawodowego na podsta-wie przypadków występujących w okresie przejściowym do 31 sierpnia 2027r.
5. Mentor - nowa funkcja, sposób powołania, zadania, prawo do dodatku funkcyjnego.
6. Prowadzenie zajęć przed komisją w drugim i ostatnim roku przygotowania do zawodu - no-wy obowiązek nauczyciela realizującego przygotowanie do zawodu.
7. Okoliczności zobowiązujące nauczyciela do odbycia dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela oraz jego wymiar.
8. Ustalenie maksymalnego okresu wyznaczonego na uzyskanie stopnia nauczyciela mianowa-nego i konsekwencje niespełnienia tego warunku.
9. Warunki nadania nauczycielowi odpowiednio stopnia nauczyciela mianowanego lub dy-plomowanego.
10. Zastąpienie oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu oceną pracy.
11. Obligatoryjna ocena pracy w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do za-wodu nauczyciela.
12. Konsekwencje uzyskania negatywnej oceny pracy w drugim lub ostatnim roku przygotowa-nia do zawodu nauczyciela.
13. Szczegółowe kryteria dokonywania oceny pracy nauczycieli, w tym kryteria obowiązkowe, dodatkowe, punktację oraz kryteria oceny pracy dyrektora szkoły –
na podstawie nowego rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczyciela.
18. Zwiększenie dostępności nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, lo-gopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolach i szkołach.
19. Zadania pedagoga specjalnego.
20. Ustalenie pensum pedagoga specjalnego w uchwale organu stanowiącego jednostki samo-rządu terytorialnego – przykład uchwały.
21. Uzależnienie liczby etatów specjalistów od liczby uczniów w szkole, przedszkolu.
22. Obliczanie wymaganej liczby etatów specjalistów w danej szkole, przedszkolu, z uwzględ-nieniem rozwiązań wprowadzonych w okresie przejściowym w latach szkolnym 2022/2022 i 2023/2024.
23. Finansowanie zatrudnienia nauczycieli specjalistów.